[b]Porucznik z Inishmore - Współczesny[/b]
Krew leje się w tym przedstawieniu hektolitrami, ale przede wszystkim wywołuje ono wybuchy śmiechu publiczności. Irlandzka komedia wyśmiewa bowiem wszystkie świętości tego kraju, z IRA na czele.
[i]Ul. Mokotowska 13, tel. 022 825 59 79, godz. 19. ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Archipelag - Galeria Vv[/b]
W wyniku współpracy artystki Anny Marii Kram z rzeźbiarzem Maxem Seibaldem powstały malarskie obiekty inspirowane komputerowym morfingiem. Zastosowany w praktyce artmorfing – jak określają tę nową technikę twórcy – możemy oglądać od dziś. Ul. Obrońców 12, tel. 022 616 26 26, wernisaż godz. 19.
[b]Dziesięć tysięcy - Galeria Witryna[/b]
Prowokujący i poddający naszą uwagę próbom Oskar Dawicki zamienił sklepową witrynę w skarbiec, gdzie pieniądze stały się przedmiotem gry z widzem. W obliczu kryzysu finansowego praca ta zyskuje nowe konteksty i wymowę.
[i] Pl. Konstytucji 4, czynne całą dobę.
igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Andrzejkowe spotkanie Myszki Norki - Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 46[/b]
Przygody sympatycznej czarownicy Winifredy i jej psotnego kota Wilbura, opisane w bajce „Winifreda w zimie”, staną się dla dzieci pretekstem, by porozmawiać o tradycji i andrzejkowych zwyczajach. Teoria to jednak za mało. Wróżby trzeba sprawdzić w praktyce – najlepiej podczas wspólnej zabawy w przepowiadanie przyszłości.
[i]Ul. Chłodna 11, tel. 022 374 84 79, godz. 10. [/i]
[b]Złotowłosa - Teatr Lalka[/b]
Czasami okazuje się, że wydarzenie, które bierzemy za uśmiech losu, w rzeczywistości jest złudzeniem lub mistyfikacją. Przekona się o tym główny bohater opowieści Jaś Bułka. Kiedy wyłoniony zostanie z widowni, by wziął udział w telewizyjnym show, wyda mu się, że stał się wybrańcem losu. Nie zdaje sobie sprawy, że medialna machina ostro z niego zakpi. Przeznaczony dla dzieci od lat siedmiu spektakl skłoni do refleksji również ich rodziców.
[i]Pl. Defilad 1, tel. 022 620 49 50, godz. 11. [/i]
[b]Cywilizacja chleba - Państwowe Muzeum Etnograficzne[/b]
Wystawa ukazująca praktyki i rytuały agrarne południowej Transylwanii uświadomi starszym i młodszym gościom znaczenie chleba jako podstawowego pożywienia człowieka. Prześledzimy etapy, które przechodzi ziarno pszenicy od chwili zasiewu do wyciągnięcia chleba z pieca. Wystawa powstała przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
[i]Ul. Kredytowa 1, tel. 022 827 76 41, godz. 10 – 18. [/i]
[i]tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]Tawerna Tabaka[/b]
Do końca listopada goście tej restauracji będą mogli poznawać smak win bałkańskich. Wśród nich czarnogórskie wino Vranac, które od 17 lat co roku uznawane jest przez specjalistów mediolańskiego tygodnika „Il mondo” za jedno ze 100 najlepszych win czerwonych w Europie. Warto tu też spróbować owoców morza. Nie rozczaruje proste danie Škampi na vinu, czyli krewetki na maśle, w białym winie, z czosnkiem i natką pietruszki (39 zł), czy Szisz skaridi – krewetki owinięte wędzonym boczkiem, przełożone fetą, skropione oliwą i cytryną, nabite na szaszłyk i rumienione na ogniu (39 zł). W menu są też mule duszone z pomidorami i białym winem, cebulką i ostrą papryką (29 zł). Posiłki umila grająca na żywo chorwacka kapela. Można także skosztować prawdziwej tabaki.
[i]Ul. Szkolna 2, tel. 022 828 10 60. [/i]
[b]Baobab[/b]
Mamadou M’bengue, szef kuchni w tej senegalskiej restauracji, przyrządza m.in. acras de niebes – czyli pączki z fasoli, boulettes de poisson (rybne kuleczki), zupę krem z patatów, a na danie główne yassa poulet (przypomina potrawkę z kurczaka). Polecamy tu też kawę z wanilią, koktajle z mango i ananasa oraz wyśmienite rozgrzewające afrykańskie herbaty. Ceny od 10 do 20 zł.
[i]Ul. Francuska 31, tel. 022 617 40 57. [/i]
[i]m.j.-l.[/i]