[b]Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują potencjał naukowy uczelni?
prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego:[/b] Do tej pory w niewielkim stopniu. Szacuje się że tylko 14 proc. całkowitego dorobku naukowego jest bezpośrednio wykorzystywane w gospodarce, to najsłabszy wskaźnik w Unii Europejskiej. Zaledwie 30 proc. badań jest finansowanych przez sektor prywatny – na świecie niemal dwukrotnie więcej. I tylko jedna trzecia polskich uczonych współpracuje z firmami czy przedsiębiorstwami. Te dane pokazują, że obie strony nie postrzegają siebie jako partnerów.
[b]Co polscy naukowcy mogą zaoferować krajowemu przemysłowi? [/b]
Przypomnę, że to Polak – Sylwester Porowski – wraz z zespołem badaczy PAN wynalazł niebieski laser, który później zrewolucjonizował światowy przemysł elektroniczny. Mamy wybitne pokolenie młodych informatyków, wygrywają światowe konkursy, w interesie pracodawców leży wychwytywanie tych talentów. W polskich laboratoriach prowadzone są przełomowe badania w dziedzinach matematycznych, przyrodniczych czy ścisłych, ale też w szeroko rozumianych naukach humanistycznych i społecznych. Te innowacje mogą się przekładać na biznesowy sukces: unowocześnienie produkcji, nowe rozwiązania technologiczne, usprawnienie zarządzania przedsiębiorstwami i ludźmi.
[b] Przedsiębiorcy skarżą się na biurokrację panującą na uczelniach, utrudniającą zamawianie badań i rozliczenia za nie. Czy to się zmieni? [/b]