Rz: W piątek zmarł Romuald „Roman" Rodziewicz, ostatni żołnierz legendarnego oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala". Kiedy zaczęli walczyć hubalczycy?
Łukasz Ksyta: Sam major Hubal w ogóle nie przestał walczyć, bo kiedy w 1939 zaczęła się wojna, nie złożył broni. Może nie była to walka sensu stricto, bo bardziej chodziło o przetrwanie, o to, żeby cały czas nosić mundur. Początkowo Dobrzański chciał przebić się na Węgry, a stamtąd wyruszyć do Francji. Jednak w końcu został na terenie kraju. ?Na początku oddział majora Hubala to tylko kilkunastu ludzi – wśród nich był zmarły przed paroma dniami Romuald „Roman" Rodziewicz.
Kiedy hubalczycy stali się prawdziwym oddziałem?
Na przełomie stycznia i lutego 1940 Hubal z żołnierzami dotarł do Gałek, miejscowości niedaleko Gielniowa, i tam dowódca podjął decyzję o rozbudowaniu oddziału i zaczął przyjmować nowych żołnierzy. Wtedy hubalczyków było najwięcej – od 300 do 320 żołnierzy. Walczyli razem do śmierci Hubala, czyli do kwietnia 1940 roku. Potem jeszcze przez kilka tygodni formalnie oddział istniał, ale nie podejmował już żadnych działań. Został rozwiązany 25 czerwca 1940 roku.
Dlaczego historia hubalczyków jest dzisiaj tak dobrze znana?