"Wolimy pozostawić sobie czas na konsultacje z delegacjami przez cały piątek" przed przedstawieniem ostatecznego tekstu do bezpośredniego przyjęcia na sesji plenarnej - poinformowało to samo źródło.

Tekst „zostanie zaprezentowany w sobotę wcześnie rano w celu przyjęcia w południe” - dodały źródła we francuskiej prezydencji COP21.

Z naszych informacji wynika, że do globalnego kompromisu dojdzie. - Najwięksi emitenci w skali świata czyli Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się. A jeśli tak się stało to nikt nie zaryzykuje dyplomatycznej wojny nie podpisując się pod dokumentem głównym – mówi Kamil Wyszkowski, Krajowy Przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, który właśnie wrócił z Paryża.

W czwartek jednak prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że są jeszcze trudności na drodze do podpisania umowy w sprawie walki z globalnym ociepleniem klimatu. Chodziło o zobowiązania dotyczące podziału zobowiązań finansowych.

Paryska konferencja klimatyczna ONZ ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.