Dlaczego zniknął orzeł?

Czytelnicy, zapewne z niemałym zdziwieniem, dostrzegli, że z logo „Rzeczpospolitej” na kilka dni zniknął orzeł. Dlaczego?

Aktualizacja: 05.06.2020 11:59 Publikacja: 05.06.2020 11:07

"Rzeczpospolita" z 3 czerwca 2020 r.

"Rzeczpospolita" z 3 czerwca 2020 r.

Foto: fot. Artur Kotwica

5 czerwca przypada Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony w 1974 roku przez ONZ. Ma on nam przypominać o konieczności działań na rzecz ochrony naszej planety. W tym roku hasłem przewodnim Dnia jest różnorodność biologiczna (bioróżnorodność).

Z kolei to hasło co roku staje się punktem wyjścia do różnych działań w kampanii społecznej Zielona Wstążka #DlaPlanety.

Czytaj też: Bioróżnorodność i klimat to fundamenty naszej cywilizacji

Dlaczego bioróżnorodność

Bioróżnorodność to ogół wszystkich organizmów na Ziemi. Jest ona fundamentem, na którym wspiera się system życia na naszej planecie.  Jej zubożenie uderza w każdy aspekt dobrostanu człowieka - od czystego powietrza i wody, a na odporności na choroby i zmianach klimatu kończąc. 

Ingerencja człowieka w środowisko, która nasila się w ostatnich latach, zakłóciła delikatną globalną równowagę w przyrodzie, tworząc dogodne warunki do powstawania i rozprzestrzeniania się patogenów, w tym koronawirusów.

Czytaj też: Ochrona różnorodności biologicznej to ważna sprawa

Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Bioróżnorodności i Usług Ekosystemowych (IPBES) unaocznia, że człowiek jest sprawcą wielkiego wymierania gatunków – szóstego w liczącej 4 mld lat historii życia na Ziemi. Tak wielkiego wymierania Ziemia nie doświadczyła w ciągu ostatnich 300 tys. lat, odkąd pojawił się na niej homo sapiens.

Wyginięciem już dziś jest zagrożonych niemal milion gatunków roślin i zwierząt. Wielu grozi to w najbliższych dekadach. W większości ekosystemów lądowych obfitość gatunków spadła od początku XX w. o co najmniej jedną piątą.

Zagrożone wyginięciem jest przeszło 40 proc. gatunków płazów, prawie 33 proc. gatunków budujących rafy koralowców i ponad jedna trzecia ssaków morskich. Zagłada zagraża również 10 proc. gatunkom owadów.

Czytaj też: Dane i technologie w służbie bioróżnorodności

Dlatego zniknął orzeł

To właśnie dlatego, by zwrócić uwagę na problem wymierania gatunków na Ziemi, 3 i 4 czerwca z loga „Rzeczpospolitej” zniknął orzeł. Tym spektakularnym działaniem chcieliśmy symbolicznie zwrócić uwagę na znikanie gatunków. I w ten sposób włączyliśmy się w kampanię Zielona Wstążka #DlaPlanety 2020.

Jej celem jest uświadamianie nam, jak ważna jest bioróżnorodność, także w kontekście bezpieczeństwa ludzi. Hasło tegorocznej kampanii to „Ratujmy Naturę. Ratujmy siebie.”.
Organizatorem globalnych wydarzeń z okazji Światowego Dnia Środowiska jest Program ONZ ds. Środowiska (UNEP), a w Polsce – Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Patronem medialnym jest „Rzeczpospolita”.

3, 4 i 5 czerwca w gazecie publikowaliśmy teksty specjalistów z Centrum UNEP/GRID-Warszawa akcentujące wagę bioróżnorodności. A 5 czerwca zapraszamy także do lektury debaty ekspertów poświęconej tej tematyce. Zebraliśmy także głosy biznesu – firm działających razem z Centrum UNEP/GRID-Warszawa na rzecz powstrzymania negatywnego wpływu cywilizacji na środowisko.

Czytaj też: W (bio)różnorodności siła

Uschnięta (sztuczna) palma

W zeszłym roku zrobione z tworzywa sztucznego liście słynnej palmy rondzie DeGaulle’a w Warszawie nagle… uschły! W rzeczywistości zostały czasowo zastąpione suszonymi liśćmi prawdziwego drzewa palmowego.

Nastąpiło to w przededniu Światowego Dnia Środowiska i nawiązywało do ubiegłorocznego globalnego hasła kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety – „Beat Air Pollution” (Pokonajmy zanieczyszczenie powietrza).

Ratujmy Naturę. Ratujmy Siebie

Zielona Wstążka #DlaPlanety to kampania społeczna, której celem jest zwiększenie świadomości w zakresie największych (lokalnych i globalnych) wyzwań stojących przed ludzkością. Kampania jest organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) i jest powiązana z globalnymi obchodami Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca). Jej trzecia edycja mówi o ochronie różnorodności biologicznej i jej powiązaniach z innymi tematami, jak zdrowie publiczne czy zmiany klimatu. Hasłem przewodnim na rok 2020 jest wezwanie: Ratujmy naturę. Ratujmy siebie. Na stronie: www.DlaPlanety.pl/publikacje można się zapoznać z materiałami poszerzającymi wiedzę z zakresu różnorodności biologicznej i jej wpływu na stan środowiska, a także na jakość życia i gospodarkę.

5 czerwca przypada Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony w 1974 roku przez ONZ. Ma on nam przypominać o konieczności działań na rzecz ochrony naszej planety. W tym roku hasłem przewodnim Dnia jest różnorodność biologiczna (bioróżnorodność).

Z kolei to hasło co roku staje się punktem wyjścia do różnych działań w kampanii społecznej Zielona Wstążka #DlaPlanety.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia Gospodarcze
John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru
Wydarzenia Gospodarcze
Jak w praktyce budować w Polsce silne metropolie
Wydarzenia Gospodarcze
Sztuczna inteligencja biegłego rewidenta nie zastąpi
Materiał partnera
Jak zatrzymać talenty w branży audytorskiej?
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Wydarzenia Gospodarcze
Gala XXV edycji Rankingu Lista 500 „Rzeczpospolitej” podczas Impact’2023
Wydarzenia Gospodarcze
Szybko zbliża się kolejny Europejski Kongres Samorządów