Co można z rodzinką

Firmy rodzinne kojarzą się nam zazwyczaj z niewielkimi zakładami o zasięgu lokalnym. W Polsce niewiele z nich może się pochwalić ponadtrzydziestoletnią historią. Jeśli jednak rozejrzymy się po świecie, okaże się, że jest to wrażenie mylne. Największa firma rodzinna – prawdopodobnie Wal-Mart, amerykański gigant w handlu detalicznym – ma przychody ponad 480 mld dol. rocznie. Firmami rodzinnymi są także: Volkswagen, Ikea, Fiat, Auchan czy Ford.

Aktualizacja: 10.12.2017 21:46 Publikacja: 10.12.2017 21:21

Peter Leach, „FIRMY RODZINNE. WSZYSTKO, CO ISTOTNE”, Studio Emka

Peter Leach, „FIRMY RODZINNE. WSZYSTKO, CO ISTOTNE”, Studio Emka

Foto: Rzeczpospolita

Firmy rodzinne stanowią dwie trzecie wszystkich przedsiębiorstw na świecie. Generują od 70 do 90 proc. globalnego PKB i tworzą od 50 do 80 proc. miejsc pracy. Najstarsza z nich, w Japonii, funkcjonuje już 1400 lat. Książka może być cennym źródłem wiedzy dla członków rodzin, którzy kierują firmami należącymi do grona bliskich krewnych lub są w nich zatrudnieni. Dzięki opisywanym przypadkom i doświadczeniom ci, którzy troszczą się o swoje firmy, mogą lepiej zrozumieć, jak należy stosować w praktyce rodzinne pryncypia i wartości. Fundamentem tych wartości, według autora, jest pięć zasad: jakość, odpowiedzialność, wzajemność, wydajność i wolność. – Chodzi nie tyle o poinstruowanie krewnych, jak powinni zarządzać przedsiębiorstwem, ile o zapewnienie im niezbędnych narzędzi i pomocy, dzięki którym uporają się z wyzwaniami i rozwiną swoje umiejętności – podkreśla autor.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Wydarzenia Gospodarcze
Gaz może dać nam bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama