Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w czwartek w obwodzie rówieńskim ćwiczenia wojskowe, polegające na lądowaniu i starcie myśliwców Su-27 na autostradzie Kijów-Czop. Na części autostrady zamknięty został na pewien czas ruch samochodów.

Ćwiczenia odbywała 39. brygadzie lotnictwa taktycznego, w akcji brało udział dwanaście myśliwców, w tym samolotu Su-27.

Jedna z maszyn przeprowadziła dodatkowo rozpoznanie pogodowe, dwa odrzutowce przeleciały nad drogą na bardzo małych wysokościach, a kolejny wylądował na niej i wystartował. „Umiejętności te przydadzą się pilotom w przypadku inwazji wroga na dużą skalę” - czytamy w komunikacie ukraińskiej armii. Podkreślono, że dzięki ćwiczeniom wojsko będzie mogło wykorzystać odcinek autostrady Kijów-Czop jako pas startowy.

Pozostałe samoloty, biorące udział w ćwiczeniach, których centrum było lotnisko w Żytomierzu, ćwiczyły przechwytywanie bombowca nad obwodami chmielnickim i wołyńskim, oraz zmuszanie samolotów wroga do lądowania.

To nie pierwsze takie ćwiczenia ukraińskiego lotnictwa. W 2016 roku ukraińskie MiG-i-29 wykonały treningowe lądowanie i start na tej samej autostradzie, w ramach ćwiczenia Sky Shield 2016.