Wyciekły dane żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Udostępniono je w sieci

W internecie udostępniono dane 70 żołnierzy 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka, podległego 7. Brygadzie Obrony Terytorialnej w Gdańsku - ujawnił Onet.

Publikacja: 19.05.2023 10:38

Żołnierze WOT

Żołnierze WOT

Foto: materiały prasowe

Dziennikarze dowiedzieli się o wycieku od informatorki, która w swoim komunikatorze Messenger, szukając archiwalnego wpisu, trafiła na plik graficzny z nieznanymi jej nazwiskami.

Onet ustalił, że lista zawiera nazwiska żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej podzielonych na sekcje. Przy każdym nazwisku umieszczono stopień wojskowy, funkcję w jednostce oraz kod ze specjalnością żołnierza.

Czytaj więcej

TikTok wyśledził dziennikarkę tropiącą TikToka. Użyto konta jej… kota

Dzięki podziałowi na sekcję posiadacz listy może zorientować się jak wygląda struktura jednostki - zauważa Onet. Informacje takie są bardzo cenne dla obcych wywiadów. 

Dziennikarze Onetu, na podstawie listy, byli w stanie ustalić, posługując się wyłącznie internetem, wiele informacji na temat życia zawodowego i prywatnego umieszczonych na liście żołnierzy, w tym tego, którzy są samotni, a którzy mają rodziny i dzieci, którzy mają za sobą wieloletnią służbę wojskową, którzy mają wykształcenie wojskowe, a którzy nie.

To kolejny wyciek danych osobowych żołnierzy WOT - w październiku 2022 roku informowano o wycieku danych 58 żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej

Plik z danymi żołnierzy ma pochodzić z telefonu Dawida W., byłego ratownika w batalionie w Mińsku. Dawid W. przyznaje, że posiadał takie dane, ale zaprzecza, jakoby je udostępniał. Twierdzi jednak, że telefon został mu skradziony 22 grudnia 2022 roku.

Jednak z ustaleń Onetu wynika, że dane żołnierzy zostały udostępnione w internecie 23 grudnia 2020 roku.

Onet przypomina, że to kolejny wyciek danych osobowych żołnierzy WOT - w październiku 2022 roku informowano o wycieku danych 58 żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej, w tym nazwisk, stopni, imion ojców i numerów PESEL. Wówczas udostępniono dane żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty (62BLP) w Radomiu, który podlega pod 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Wszyscy żołnierze, których dane ujawniono, stacjonowali na granicy z Białorusią w czasie kryzysu uchodźczego.

Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Wojsko
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Odtwarzamy co stało się 16 grudnia
Wojsko
Protest pracowników wojska. Błaszczak proponuje, by zostali żołnierzami
Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
Wojsko
Marek Kozubal: Czy większa polska armia odstraszy wroga?