Pierwsza zmiana to kolejne ułatwienia w tzw. e-meldunku, czyli możliwości zameldowania się przez internet. Już teraz Polacy mogą korzystać z e-usługi. Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż trzy miesiące. Będzie jednak bardziej nowocześnie. Osoby, które są właścicielami nieruchomości (i chcą się w niej zameldować online), nie będą musiały już tego udowadniać. Weryfikacja nastąpi automatycznie, bez udziału urzędnika rozpatrującego wniosek. Dzięki temu cały proces będzie szybszy i wygodniejszy.

Druga zmiana to nowa e-usługa – możliwość pobrania z rejestru PESEL zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis naszych danych oraz danych naszych dzieci. Po wejściu w życie nowych regulacji uzyskanie takiego zaświadczenia będzie możliwe od ręki.

Czytaj też:

Szybszy meldunek i zaświadczenie o stanie cywilnym "od ręki" - rząd przyjął projekt

Dziś możliwe jest jedynie sprawdzenie swoich danych w rejestrze PESEL. Trzecia zmiana – po wejściu w życie nowych przepisów nie będziemy musieli czekać na zaświadczenie o stanie cywilnym. Dostaniemy je od ręki.

Nowe regulacje przewidują także pojawienie się e-usługi, dzięki której każdy będzie mógł pobrać informację o odbiorcach swoich danych z Rejestru Dowodów Osobistych i Rejestru PESEL. Usługa będzie umożliwiać sprawdzenie zdarzeń, które nastąpiły w ciągu pięciu lat od ich zaistnienia. Co ważne, będziemy mogli sprawdzić, kto odbiera nasze dane lub dane naszego dziecka. Wszystkie nowe e-usługi pojawią się już w przyszłym roku.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu