Reklama
Rozwiń

O prawie do wniesienia ponaglenia trzeba pouczyć stronę

W przypadku bezczynności lub przewlekłości w prowadzeniu postępowania wszczętego przed 1 czerwca stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. W sytuacji, gdy bezczynność bądź przewlekłość będzie dotyczyć postępowania wszczętego po tym dniu, strona będzie mogła wnieść ponaglenie.

Publikacja: 04.07.2017 02:00

O prawie do wniesienia ponaglenia trzeba pouczyć stronę

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Organ prowadzący postępowanie nie może załatwić sprawy w terminie, w związku z czym musi wyznaczyć nowy termin jej rozstrzygnięcia. Czy, zawiadamiając o tym stronę, musi pouczyć ją o środkach przysługujących w przypadku przewlekłości?

Obowiązek pouczenia dotyczy tylko prawa do wniesienia ponaglenia. Czynności jakie trzeba podjąć w razie niezałatwienia sprawy w terminie i związane z tym uprawnienia strony określono w art. 36-37 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Od 1 czerwca 2017 r. regulacje te zmieniono ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). W art. 16 nowelizacji zastrzeżono jednak, że do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed 1 czerwca 2017 r. ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się przepisy k.p.a. w dotychczasowym brzmieniu. Jedyny wyjątek dotyczy dodanych nowelizacją przepisów o mediacji (art. 96a-96n k.p.a.), które mają zastosowanie także do postępowań wszczętych przed tą datą.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono