Film Pokłosie musi dostać resztę dofinansowania z PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej musi zapłacić ostatnią transzę dofinansowania Apple Film Production.

Publikacja: 17.12.2014 08:10

Film Pokłosie musi dostać resztę dofinansowania z PISF

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Producent filmu „Pokłosie" nie musi zwracać części dofinansowania na realizację tej produkcji. A Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) ma wypłacić producentowi ostatnią ratę przyznanych wcześniej środków finansowych.

Sąd Okręgowy w Warszawie w jednym postępowaniu rozpatrywał dwie sprawy. Pierwsza dotyczyła pozwu, który Apple Film Production wytoczył PISF. Chodziło o zapłatę ostatniej raty dofinansowania filmu „Pokłosie" – 350 tys. zł, co stanowiło 10 proc. całej dotacji na produkcję.

Druga sprawa dotyczyła pozwu PISF przeciwko producentowi. Instytut domagał się zwrotu wypłaconej już kwoty. Jego zdaniem producent nienależycie wykonywał zobowiązania umowne. Dlatego też w marcu 2013 r. PISF odstąpił od umowy podpisanej z Apple Film Production i domagał się zwrotu pieniędzy.

Sąd oddalił jednak pozew PISF. Nakazując zapłatę ostatniej raty dofinansowania, uznał, że producent prawidłowo rozliczył wypłacone środki.

– Spór z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej był dla nas przykry i niepotrzebny, czego dowodzi wyrok sądu. Ale mimo to cieszymy się, że w polskiej kulturze istnieją instytucje, które filmy tak trudne jak „Pokłosie" wspierają – deklaruje Dariusz Jabłoński, prezes Apple Film Production.

Sprawa zapewne nie skończy się w tej instancji. Instytut w swoim oświadczeniu w sprawie wyroku wskazuje, że postanowienia umowy o dofinansowanie każdego przedsięwzięcia filmowego przez PISF nie mają wyłącznie charakteru cywilnoprawnego, bo podlegają rygorowi ustawy o finansach publicznych. A zdaniem Instytutu sąd nie wziął tego pod uwagę.

sygnatura akt: I C 569/14

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność