Minister sprawiedliwości obniża stawki adwokackie i radcowskie. I to zarówno te dla prawników z wyboru (płaci mu klient), jak i z urzędu (finansuje go państwo). Projekty czterech rozporządzeń, po dwa dla adwokatów i radców prawnych, trafiły już do konsultacji.

Będzie taniej

– Ponad 97 proc. Polaków rozlicza się w pierwszej grupie podatkowej, a ok. 4,6 mln żyje poniżej granicy ubóstwa – czytamy w uzasadnieniu. Minister wziął więc pod uwagę zasobność portfeli przeciętnych Polaków i obniża stawki, które obowiązują od 1 stycznia. Podwyższył je na trzy dni przed wyborami Borys Budka, ówczesny minister. Dla pełnomocników z wyboru o 100 proc. Mniej zmieniło się natomiast w sprawach z urzędu. Nowe rozporządzenia podniosły opłaty maksymalne o mniej więcej 100 proc. Wprowadziły jednak zasadę, że regułą jest zasądzanie połowy tej opłaty.

W nowym rozporządzeniu minister średnio o 50 proc. obciął stawki z urzędu. Pojawia się też nowość. Będzie jedna opłata zamiast stawek maksymalnych. Mianowicie rozwód i unieważnienie małżeństwa mają kosztować 360 zł (dziś maksymalnie 720 zł), stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa 360 zł (dziś 480 zł), pozbawienie władzy rodzicielskiej i odebranie dziecka 120 zł (dziś 480 zł), a ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami 360 zł (dziś 720 zł). Taniej będzie też w sprawach wykroczeniowych. Opłata w sprawie objętej dochodzeniem wyniesie 180 zł, dziś 360 zł, a śledztwem 300 zł (dziś 600 zł). Za obronę przed sądem rejonowym trzeba będzie zapłacić obrońcy 420 zł (dziś 840 zł).

Przy czynnościach z wyboru stawki minimalne nie zmniejszą się tak bardzo. W sprawach o wartości sporu do 500 zł stawka wyniesie np. 90 zł (dziś 120 zł); powyżej 200 tys. zł – 10 800 (dziś 14 400).

Są niezadowoleni

Korporacje prawne nie chcą jednoznacznie skrytykować propozycji MS, choć nie są nimi zachwycone.

– Z opinią trzeba poczekać, aż zapoznamy się z konkretnymi kwotami. Projekt bowiem jeszcze do nas nie dotarł – mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie ukrywa, że nie jest zadowolony z obniżki.

– Nie przekonuje mnie powód zmiany, czyli sytuacja finansowa społeczeństwa – mówi Zwara. I dodaje, że 60 proc. młodych adwokatów też jest w trudnej sytuacji, bo po liberalnym otwarciu rynku pomocy prawnej nie zadbano o pracę dla młodzieży prawniczej.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

– Barierą dostępu do wymiaru sprawiedliwości nie są taksy, tylko wpisy sądowe – dodaje.

Proponowane niższe stawki nie podobają się też radcom prawnym.

Włodzimierz Chróścik, dziekan warszawskiej Izby Radców Prawnych, uważa, że rzeczowy dialog ministra i samorządów radcowskiego i adwokackiego umożliwiłby osiągnięcie rozwiązań bardziej satysfakcjonujących obie strony, nawet przy ograniczonych środkach budżetowych na ten cel.

Stawki określone w rozporządzeniach oznaczają koszty zastępstwa procesowego przyznawane przez sąd stronie wygrywającej. Nowe wejdą w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu rozporządzeń w Dzienniku Ustaw.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.lukaszewicz@rp.pl

Dla pełnomocnika z wyboru

- Przy wartości przedmiotu sporu do: 500 zł – 90 zł (dziś 120 zł); powyżej 200 tys. zł – 10 800 (dziś 14 400). Pojawi się też nowa stawka w sprawach, w których wartość sporu wynosi więcej niż 2 mln zł do 5 mln zł, i wyniesie 15 tys. zł, a powyżej 5 mln – 25 tys zł.

- Za sprawę o opróżnienie lokalu mieszkalnego 240 zł (dziś minimum wynosi 480 zł).

- W sprawie o ochronę dóbr osobistych – 720 zł (dziś 1080 zł).

- W sprawie ze skargi za czynności komornika – 80 zł (dziś 240 zł).

- Zmiany w rejestrze – 720 zł (dziś 1,2 tys. zł).

- W sprawach z prawa pracy o nawiązanie umowy o pracę – 180 zł dziś (360 zł).