Jak przekonuje prezes ZUS, pokrycie wydatków ze składek w ubiegłym roku wyniosło powyżej 80 proc., co jest rekordowym wynikiem w historii ZUS. Skąd takie liczby? Pomógł wzrost gospodarczy oraz uszczelnienie systemu składkowego.

Od 2018 r. obserwujemy znaczną poprawę w FUS i innych funduszach. Dwa lata temu z e-składki wpłynęło ok. 257 mld zł, w 2019 r. było to już 281 mld zł, czyli o 9 proc. więcej. Pokrycie wydatków ze składek w ubiegłym roku powyżej 80 proc. to historyczny wynik - mówi Business Insider Polska prezes ZUS.

Prof. Gertruda Uścińska powiedziała w rozmowie, że w 2018 r. wprowadzono w ZUS e-składkę, która uporządkowała i uszczelniła cały system poboru składek. Przedsiębiorcy i pracodawcy opłacają składki jednym, prostym przelewem, zamiast 3–4, jak to było w przeszłości. - Ostatnio Ministerstwo Finansów powieliło nasze rozwiązanie w zakresie PIT, CIT i VAT. Teraz wszystko jest znacznie bardziej przejrzyste i my sami mamy wiedzę, co dzieje się z wpłatami, gdzie mamy reagować, a gdzie nie - podkreśla szefowa ZUS.

Z danych ZUS wynika, ze cudzoziemcy odpowiadają obecnie za około 3 proc. wpływów składkowych FUS. Ich podstawy wymiaru składek są niższe, a okres ubezpieczenia trwa krócej. Cudzoziemców opłacających składki jest w tym momencie ok. 685 tys. Trzy czwarte z nich to Ukraińcy.