Obligacje firm mniej ryzykowne

Rok 2014 stał pod znakiem hossy na rynku obligacji skarbowych. Obrazujący go indeks TBSP wzrósł od początku stycznia o 9,4 proc. Jednak analitycy są zgodni, że obfite żniwa na rządowych papierach dłużnych to już przeszłość.

Publikacja: 29.12.2014 03:42

Niska atrakcyjność obligacji skarbowych może skłonić inwestorów do większego zainteresowania się pap

Niska atrakcyjność obligacji skarbowych może skłonić inwestorów do większego zainteresowania się papierami dłużnymi firm

Foto: Bloomberg

– Rentowność obligacji skarbowych jest już na bardzo niskim poziomie, i to nie tylko w przypadku Polski, lecz również rozwiniętych krajów regionu – mówi Krzysztof Izdebski, zarządzający funduszami obligacji Union Investment TFI. – Wydaje się, że w takiej sytuacji możliwy jest już tylko ich wzrost bądź w najlepszym razie utrzymanie na tym samym pułapie. Dlatego nie wierzę w kontynuację hossy na rządowych papierach dłużnych.

Niska atrakcyjność obligacji skarbowych może skłonić inwestorów do większego zainteresowania się papierami dłużnymi firm. Zdaniem Emila Szwedy, specjalisty rynku obligacji korporacyjnych, emisje będą atrakcyjne zwłaszcza dla inwestorów konserwatywnych, którzy nie mogą liczyć na zadowalające zyski z lokat bankowych, a muszą się pogodzić z wygasającą hossą na rynku obligacji skarbowych. – W przyszłym roku będziemy obserwować poprawę jakości rynku długu korporacyjnego kosztem rentowności. Na lepszy zarobek inwestorzy będą mogli liczyć na rynku wtórnym – uważa ekspert.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ubezpieczenia
Drożeją polisy na zdrowie i abonamenty medyczne
Ubezpieczenia
Roszady w największym polskim ubezpieczycielu. Były szef mBanku na czele PZU Życie
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty