Z początkiem przyszłego roku ruszy ostatni etap wdrażania programu pracowniczych planów kapitałowych. Obejmie najmniejsze firmy oraz jednostki sektora publicznego, w tym różnego rodzaju instytucje państwowe, a także samorządy. ZUS, jako pracodawca z sektora finansów publicznych podlega obowiązkowi utworzenia PPK dla swoich pracowników właśnie w czasie tego etapu wdrażania programu. We wtorek poinformował o podpisaniu umowy o współpracy w tym procesie z PKO TFI.

– Przygotowania do wdrożenia pracowniczego planu kapitałowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęliśmy z dużym wyprzedzeniem. Dokładnie przeanalizowaliśmy oferty podmiotów zarządzających PPK. Zespół wdrożeniowy wraz z przedstawicielami organizacji związkowych dokonał wyboru oferty PKO TFI z Grupy PKO Banku Polskiego – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Podpisaliśmy umowę o zarządzanie PPK z datą wejścia w życie w 2021 r. Pracownicy ZUS otrzymają pierwsze wpłaty na swoje prywatne rachunki w ramach PPK w maju 2021 r. – dodaje.

– Doświadczenie, jakie zbieramy przy realizacji wdrożenia PPK w ZUS, jest dla nas bezcenne. Pozwoli nam zapoznać się ze specyfiką oczekiwań flagowego klienta z sektora finansów publicznych. Ten bardzo długi i pracochłonny proces pomoże nam w przygotowaniach do wdrażania i obsługi PPK w bardzo wymagającym sektorze budżetowym – komentuje z kolei Piotr Żochowski, prezes zarządu PKO TFI. Podkreśla, że sukces jakim było pozyskanie tak ważnego klienta, był możliwy dzięki stałej ścisłej współpracy PKO TFI z macierzystym PKO Bankiem Polskim.

ZUS informuje, że przygotowując się do wdrożenia PPK, rozpoczął akcję informacyjną dla swoich pracowników, której partnerem jest PKO TFI. W placówkach Zakładu pojawiły się plakaty, pracownicy otrzymali pakiety informacyjne dostarczone przez PKO TFI (broszury, ulotki). W intranecie dostępna jest bogata biblioteka materiałów audiowizualnych oraz kurs e learningowy. We wdrożeniu i późniejszej obsłudze pomoże cały czas rozwijana aplikacja internetowa iPPK stosowana przez PKO TFI, a budowana i utrzymywana przez agenta transferowego z Grupy PKO Banku Polskiego – PKO Finat. Do uczestnictwa w PPK w ZUS uprawnionych jest ok. 45 tysięcy pracowników. Pierwsze wpłaty zostaną zaksięgowane na ich prywatnych rachunkach PPK w maju 2021 r.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych to jedno z największych towarzystw funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego w Polsce. Należy do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Istnieje od 1997 roku. Zarządza środkami powierzonymi przez ponad milion inwestorów indywidualnych i korporacyjnych. Łącznie, w pierwszych trzech etapach wdrażania programu, zawarło ponad 12 tys. umów o zarządzanie PPK. Pod względem aktywów zgromadzonych w PPK jest liderem rynku. Według stanu na 16 listopada 2020 r. zarządza aktywami wynoszącymi 838 mln zł, co stanowi ponad 34 proc. wszystkich aktywów zgromadzonych dotąd w PPK.