Ruszyła kadrowa miotła w PZU. Na początek nowa rada nadzorcza

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU zdecydowało w czwartek o powołaniu w skład rady nadzorczej spółki dziewięciu nowych członków wskazanych przez skarb państwa. Ośmiu dotychczasowych członków rady straciło stanowiska.

Publikacja: 15.02.2024 16:44

Ruszyła kadrowa miotła w PZU. Na początek nowa rada nadzorcza

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Balawender

PZU jest kolejną państwową spółką, w której po wyborach ruszyła wymiana władz.

Jest nowa rada nadzorcza PZU

Zwołane na 15 lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o powołaniu do rady nadzorczej wskazanych wcześniej przez ministra aktywów państwowych reprezentującego skarb państwa: Wojciecha Olejniczaka, Michała Jonczynskiego, Adama Uszpolewicza, Anity Elżanowskiej, Michała Bernaczyka, Filipa Gorczycy, Andrzeja Kalety, Małgorzaty Kurzynogi i Anny Machnikowskiej.

Ze składu rady odwołani zostali natomiast Robert Jastrzębski, Agata Górnicka, Radosław Sierpiński, Marcin Chludziński, Maciej Zaborowski, Krzysztof Opolski oraz Józef Wierzbowski. Dzień wcześniej minister aktywów odwołał z rady nadzorczej Pawła Góreckiego.

Czytaj więcej

Ruszyły zmiany w zarządzie Poczty Polskiej. Sebastian Mikosz został prezesem

Chyba największe emocje budzi pierwsze z tych nazwisk. Wojciech Olejniczak jest związany z sektorem finansowym od 2015 r., najpierw jako doradca prezesa NBP, a następnie w latach 2016-19 jako dyrektora departamentu Biznesu Agro w Alior Bank. Od 2019 r. związany z pionem bankowości inwestycyjnej w Grupie mBanku. Wcześniej jednak, w latach 2003-05 był ministrem rolnictwa, a w latach 2005-08 był szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był też posłem trzech kadencji oraz europosłem.

Inny nowy członek rady nadzorczej PZU, Adam Uszpolewicz, stał w latach 2007–22 na czele brytyjskiej grupy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej Aviva w Polsce. Michał Jonczynski karierę zawodową rozpoczynał w Berliner Banku, następnie piastował stanowisko wiceprezesa w Bankgesellschaft Berlin (Polska), współtworzył bank internetowy Inteligo, był też szefem departamentu kadr Grupy PZU, a w latach 2011-16 był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Anita Elżanowska to m.in. była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych odpowiedzialna za kontrolę oraz współpracę międzynarodową. Filip Gorczyca to członek zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych, w latach 2017-19 wiceprezes zarządu i CFO Alior Banku. Następnie, w latach 2020-21 członek zarządu funduszu private equity Luma Holding Ltd.

To nie koniec zmian

Nowa rada wyłoni nowe kierownictwo PZU. Stanowisko straci najpewniej szefowa PZU Beata Kozłowska-Chyła, która kieruje ubezpieczeniowym gigantem od 12 marca 2020 r. Z zarządem pożegnają się też Małgorzata Sadurska, wcześniej m.in. szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, i Ernest Bejda, wcześniej m.in. szef CBA.

Czytaj więcej

Daniel Obajtek był inwigilowany przez ABW. Służby miały użyć Pegasusa

Beata Kozłowska-Chyła zastąpiła na stanowisku prezesa PZU Pawła Surówkę, który kierował spółką od kwietnia 2017 r. Wcześniej, po wyborach na jesieni z 2015 r. na czele największego polskiego ubezpieczyciela stali jeszcze Dariusz Krzewina, Michał Krupiński i Marcin Chludziński. Znacznie dłużej, bo grudnia 2007 r. niemal do końca 2015 r. PZU kierował Andrzej Klesyk.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU, którego tradycje sięgają 1803 r. kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 r. spółka PZU jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach.

PZU

PZU jest kolejną państwową spółką, w której po wyborach ruszyła wymiana władz.

Jest nowa rada nadzorcza PZU

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
Drożeją polisy na zdrowie i abonamenty medyczne
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenia
Roszady w największym polskim ubezpieczycielu. Były szef mBanku na czele PZU Życie
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty