Na leczenie kota czy psa trzeba wydać często fortunę. Można się ubezpieczyć?

Wraz z inflacją rosną koszty u weterynarza. Na leczenie kota czy psa trzeba wydać często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy pomóc mogą tu ubezpieczenia?

Publikacja: 28.12.2022 20:03

Na leczenie kota czy psa trzeba wydać często fortunę. Można się ubezpieczyć?

Foto: Adobe Stock

Takie pytanie zadaliśmy kilku największym zakładom ubezpieczeń w Polsce. Większość nie odpowiedziała. Allianz i Warta poinformowały nas, że nie mają w ofercie ubezpieczeń pozwalających na pokrycie kosztów leczenia weterynaryjnego zwierząt.

– Indywidualne polisy dla zwierząt, które działają na zasadach podobnych do ubezpieczeń zdrowotnych dla ludzi, to rzadkość na rynku ubezpieczeniowym – mówi Monika Kaczmarczyk, ekspertka multiagencji Unilink. – Najczęściej zwierzę domowe możemy objąć ochroną w ramach polisy majątkowej dla domu lub mieszkania poprzez rozszerzenie zakresu ochrony. Zwyczajowo obejmuje ona wtedy wypłatę świadczenia i zwrot poniesionych kosztów z tytułu nieszczęśliwego wypadku domowego pupila, do którego doszło na terytorium Polski. Wśród takich zdarzeń można wymienić m.in. wypadek, któremu uległ kot lub pies w wyniku poruszania się pojazdu, upadek z wysokości czy pogryzienie psa lub kota przez inne zwierzę. Niektóre towarzystwa oferują warianty rozszerzone, pokrywają koszty wizyt u weterynarza związanych z wypadkiem – dodaje. Zwraca uwagę, że leczenie zwierzęcia domowego na schorzenie wynikające z przyczyn naturalnych jest jednym z najczęściej występujących wyłączeń odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych.

Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.

Ubezpieczenia
Nadal duże straty z powodu klęsk żywiołowych
Ubezpieczenia
Wyższe limity i nowe możliwości dla oszczędności emerytalnych
Ubezpieczenia
Prywatna służba zdrowia. Coraz drożej i coraz gorzej
Ubezpieczenia
Rekordowy zysk Grupy PZU. W trzy kwartały więcej niż kiedykolwiek w rok
Ubezpieczenia
40 mld zł na branżowe przywileje emerytalne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu