Do 2030 roku nowe centralne lotnisko Berlina ma zostać rozbudowane, mimo, że jeszcze nawet nie zaczęło działać. Na tę rozbudowę potrzeba kolejnych 3 mld euro. Jeszcze tydzień temu przedstawiciele lotniska mówili o 1 mld euro.

Lotnisko Berlin Brandenburg jest coraz kosztowniejsze. Jego otwarcie przesunięto na październik 2020 roku.

W budżecie spółki zarządzającej budową lotniska wciąż są pieniądze, ale zarząd alarmuje, że szybko się skończą, ponieważ samo utrzymanie budowy kosztuje miesięcznie 25 mln euro. Do dyspozycji zarządu jest "kilkaset mln euro" w formie pożyczki udziałowców oraz ponad 3 mld euro w formie kredytu bankowego. Wciąż nie wiadomo skąd udziałowcy spółki wezmą brakujące pieniądze.

Rozbudowa lotniska będzie niezbędna. Do 2030 roku ma ono obsługiwać do 55 mln pasażerów rocznie.

Budowa lotniska Berlin Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenefeld w południowo-wschodniej części stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty rejsowe miały z niego wystartować na jesieni 2011. BER miał kosztować 2 mld euro. Do tej pory ta pechowa inwestycja pochłonęła 6,5 mld euro.

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkości w Niemczech po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech w ostatnich latach. Udziałowcami spółki budującej lotnisko jest skarb państwa oraz kraje związkowe Berlin i Brandenburgia.