Już na 22 stycznia zaplanowany jest kolejny etap dialogu technicznego CPK z Lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego. Do rozmów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego doszło przy okazji wizyty premiera RP Mateusza Morawieckiego w Japonii, w której biorą też udział przedstawiciele CPK.

– We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii oraz dostęp do wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania dużymi projektami. Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

Tokijskie lotnisko Narita jest jednym z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie, które jest kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK i z którym spółka prowadzi rozmowy w sprawie udziału w projekcie. Przedstawiciele tego portu byli już w Polsce w grudniu 2019.

Podczas wizyty w Japonii wiceminister infrastruktury Marcin Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkali się również z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych , ale również wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce Kolei Dużych Prędkości, które są elementem inwestycji CPK. Wiceszef ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj będzie współpracował z Polską w realizacji CPK.

To już kolejna w ciągu ostatnich dni inicjatywa międzynarodowa CPK. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych przyznała spółce CPK 3 mln zł dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

Chętnych na doradzanie przy projekcie CPK jest więcej. Wśród nich singapurskie lotnisko Changi, seulski Incheon, ale również paryski port Charles de Gaulle. Eksperci CDG byli doradcą strategicznym przy powstawaniu najnowocześniejszego lotiska świata, Peking-Daxing. Razem z całą infrastrukturą kosztowało ono 11 mld dol i docelowo ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. W roku 2020 drugi pekiński port obsłuży 27 mln pasażerów, a w 2025 plany przewidują zwiększenie tej liczby do 72 mln. Port został otwarty we wrześniu 2019 i w ciągu ostatnich 3 miesięcy ubiegłego roku obsłużył 3 mln pasażerów.