Na lotniskach znów pojawili się pasażerowie, linie lotnicze wznawiają przewozy do wakacyjnych destynacji i coraz więcej ludzi ma odwagę udać się w podróż, pomimo, że w samolocie trudno jest zachować zalecany dystans. 

Dla jak najlepszej ochrony pasażerów lotniska wprowadziły cały szereg dodatkowych zasad poruszania się po nich i zmodyfikowały procedury odprawy pasażerów.

Dystans i maseczki

Policja federalna, pilnująca porządku na lotniskach, trzyma się zasady „podwójnej długości ręki” czyli ok. 1,5 metra. W strefach takich jak odprawa, kontrola bezpieczeństwa i odbiór bagażu, znaki i oznaczenia przypominają o konieczności zachowania dystansu. Ponadto na większości lotnisk obowiązuje nakaz noszenia maseczek na całym obszarze odpraw, czyli na terminalach, w sklepach, restauracjach i środkach transportu, takich jak autobusy czy kolejki miedzy terminalami. Dzieci poniżej szóstego roku życia i osoby, które nie mogą nosić maseczki ze względów zdrowotnych, są zwolnione z tego obowiązku. 

Mniej bagażu podręcznego

Wiele tanich linii lotniczych już w ostatnich latach ograniczyło bezpłatny bagaż podręczny, ale nie wszystkie. W przypadku wielu linii lotniczych można zabrać ze sobą małą podręczną walizkę i małą torbę. Teraz jest inaczej: niektóre lotniska i linie lotnicze, na polecenie policji federalnej, jeszcze bardziej ograniczyły bagaż podręczny. Dla wszystkich pasażerów dozwolona jest tylko jedna sztuka bagażu podręcznego na osobę. Ma to na celu skrócenie czasu kontroli bezpieczeństwa i wejścia na pokład, czyli sytuacji, gdy wiele osób stoi razem na ograniczonej przestrzeni. - Powinno to zmniejszyć ryzyko infekcji - wyjaśnia Sandra Kraft, rzeczniczka Lufthansy. W przypadku niektórych linii lotniczych, takich jak Lufthansa i Eurowings, dodatkowy bagaż podręczny można bezpłatnie odprawić. – Bagaż musi jednak spełniać wymogi obowiązujące w danej taryfie - wyjaśnia Jannah Baldus, rzeczniczka Eurowings.  

A jeśli nie można obejść się bez dwóch sztuk bagażu? Wtedy mniejszą sztukę bagażu trzeba schować do większej.

Mniej kontaktu podczas kontroli bezpieczeństwa

Na lotniskach, na których policja federalna odpowiada za kontrolę pasażerów i bagażu, kontrole są nieco poluzowane. Ma to na celu ograniczenie fizycznego kontaktu między personelem a pasażerami. - Podczas kontroli bezpieczeństwa można na przykład mieć na sobie rękawiczki i maseczkę - mówi Verena Ballig, rzeczniczka policji federalnej. Nie trzeba tez już zdejmować pasków i butów. 

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Budujemy miasto"

Samorządy i deweloperzy są skazani na współpracę przy realizacji inwestycji

OGLĄDAJ RELACJĘ

Zaleca się, by małe przedmioty, których się regularnie dotyka, umieścić w bagażu podręcznym lub w kieszeniach kurtki. Może się również zdarzyć, że trzeba będzie samemu ułożyć przedmioty w wanience przechodzącej przez scanner. Wanienki te są regularnie dezynfekowane.  Zwraca się uwagę, by podróżni zaplanowali więcej czasu na kontrole. Ze względu na przedsięwzięcia ochronne kontrole mogą obecnie trwać nieco dłużej. 

Ograniczona gastronomia i zakupy

Jeśli ktoś jest na lotnisku zbyt wcześnie i chce rozejrzeć się po sklepach, ten może być rozczarowany: nie wszystkie sklepy zostały ponownie otwarte. Ponadto niektóre sklepy skróciły godziny pracy. Zaleca się, by za zakupy płacić bezgotówkowo.  Jedzenie i picie jest dozwolone w terminalach, jednak nie wszystkie restauracje i bary z przekąskami są ponownie otwarte. 

Testy na lotnisku

Lotnisko we Frankfurcie n. Menem oferuje od niedawna testy na koronawirusa, aby pasażerowie mogli uniknąć kwarantanny w miejscu docelowym. Punkty, gdzie przeprowadza się testy, maja być czynne do końca lipca 2021 r.

Po lądowaniu

Po wylądowaniu w miejscu docelowym i odebraniu bagażu nie należy przebywać na lotnisku dłużej niż jest to absolutnie konieczne. Osoby odbierające pasażerów samolotów powinny czekać poza budynkiem lotniska.