Reklama

Solaris sprzedaje do Izraela

Polski producent z Bolechowa pod Poznaniem podpisał w końcu roku kontrakty z trzema izraelskimi przewoźnikami.

Publikacja: 21.12.2015 17:25

Solaris sprzedaje do Izraela

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki

Dla firmy DAN z Tel Awiwu dostarczy 60 sztuk miejskich autobusów Solaris Urbino 12. To jeden z największych izraelskich przewoźników. Drugi kontrakt obejmuje dostawę 30 sztuk 12-metrowych Urbino dla firmy Egged. Działa ona zarówno na rynku izraelskim jak i na innych rynkach poza jego granicami. Autobusy mają kursować w izraelskiej stolicy, a prawdopodobnie także będą jeździć po Jerozolimie. Trzecie zamówienie dotyczy 20 pojazdów dla firmy Afifi Group z Nazaretu. Solaris wyprodukuje dla niej 10 międzymiastowych InterUrbino oraz tyle samo miejskich Urbino.

Wszystkie pojazdy - w sumie 110 sztuk maja był dostarczone do Izraela w okresie od marca do maja przyszłego roku. To kolejny etap współpracy Solarisa z izraelskimi przewoźnikami. Polski producent autobusów jest obecny na rynku izraelskim od 2012 roku. Do tej pory we współpracy ze swoim lokalnym partnerem i dystrybutorem - firmą UBSI dostarczył na tamtejszy rynek blisko 200 pojazdów zarówno miejskich jak i międzymiastowych.

-  Izrael w ostatnich latach staje się dla nas jednym z bardziej znaczących rynków eksportowych – twierdzi Dariusz Michalak, wiceprezes Solarisa odpowiedzialny w firmie badania i rozwój. Nie wykluczył zintensyfikowania współpracy z firmami z Izraela w najbliższej przyszłości.

Solaris, który w ubiegłym roku wyprodukował rekordową liczbę 1380 autobusów, w roku 2015 jeszcze poprawi ten wynik. Jest jednym z największych producentów autobusów w Polsce. Produkuje autobusy miejskie i międzymiastowe, a także  trolejbusy oraz tramwaje, które jeżdżą już w 28 państwach w ponad 600 miastach, m.in.: Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Dubaju. Firma zatrudnia 2300 osób w czterech fabrykach w Wielkopolsce oraz ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych przedstawicielstwach. Mimo zmian w zarządzie pozostaje firmą rodzinną.

Jedną ze specjalności Solarisa stały się pojazdy bezemisyjne. W grudniu producent zaprezentował w Paryżu najnowszy elektryczny autobus - model Urbino 12 Electric. Jest on teraz testowany w ruchu liniowym na paryskich ulicach w ramach planów Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP). Bezemisyjne autobusy elektryczne Solarisa wożą już pasażerów w Niemczech (m.in. w Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu, Dreźnie i Dusseldorfie), Polsce (w Warszawie, Jaworznie, Ostrołęce, Inowrocławiu) oraz Szwecji (Vasteras). Wkrótce wyjadą również m.in. na ulice Barcelony.

Reklama
Reklama

W tym roku firma z Bolechowa zaczęła prace nad budową pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym. Projekt takiego autobusu mega o długości ponad dwudziestu metrów realizowany jest w konsorcjum utworzonym wspólnie z Politechnikami Poznańską i Warszawską. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech.

Transport
Elon Musk oddaje globalną dominację Chińczykom
Transport
CPK w 2026 roku: Tego oczekuje branża lotnicza
Transport
Kolejny kabel uszkodzony rosyjską kotwicą. Finlandia zatrzymuje statek i załogę
Transport
Ten weekend potężnie namiesza w europejskim transporcie lotniczym
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Transport
Dobre wieści od CPK na koniec roku. Jest decyzja środowiskowa dla megalotniska
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama