Chiński urząd lotnictwa CAAC wystawił zaświadczenie bezpieczeństwa i żeglowności, czyli typowy certyfikat obiektowi latającemu bez pilota ERH216-S — poinformował agencję AFP producent tego obiektu, chiński startup EHang. Jest to pierwsza na świecie bezzałogowa elektryczna taksówka powietrzna o pionowym starcie i lądowaniu eVTOL — podkreślił producent.

Dokument CAAC wskazuje, że obiekt ten spełnia wymogi żeglowności i posiada cechy zapewniające bezpieczeństwo lotów z ludźmi na pokładzie. „Ten egzemplarz zostanie poddany testom operacyjnym i po spełnieniu wymogów zostanie dopuszczony do eksploatacji komercyjnej” — dodał urząd. Tym samym kończy się science fiction — stwierdził dziennik „La Tribune”.

Czytaj więcej

Koniec z niesmaczną kawą w samolotach? Alaska Airlines ma rozwiązanie problemu

Założyciel i szef firmy EHang, Hu Huazhi był oczywiście zadowolony. — Mamy nadzieję, że będziemy pierwszymi na świecie, którzy rozpoczną komercyjne korzystanie z eVTOL z automatycznym pilotem — powiedział AFP. Swoją firmę założył w 2014 r. w Kantonie, w 2019 r. wprowadził ją na giełdę amerykańską Nasdaq.