Hongkong rozdaje bilety lotnicze. Na razie dla wybranych

Od środy, 1 marca, do końca miesiąca cztery linie lotnicze z Hongkongu rozdadzą 80 tysięcy biletów lotniczych. Każdy z nich umożliwia bezpłatną podróż do tej byłej brytyjskiej kolonii.

Publikacja: 01.03.2023 13:21

Hongkong

Hongkong

Foto: Bloomberg

Rozpoczynająca się dzisiaj akcja jest częścią szerokiego promocyjnego programu, którego częścią jest zaoferowanie cudzoziemskim pasażerom pół miliona biletów. W ten sposób władze chińskiej enklawy chcą podbudować gospodarkę. Data zbiega się z odejściem od restrykcji covidowych i zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Linie, którymi można odbyć podróż, to Cathay Pacific Airways, członek sojuszu lotniczego Oneworld, gdzie liderem są British Airways, należące do tej samej grupy HK Express, Hongkong Airlines oraz Greater Bay Airlines.

Jako pierwsi i to już od dzisiaj, mogą starać się o zdobycie bezpłatnych przelotów Cathayem do Hongkongu obywatele Tajlandii, dla których przeznaczono 17,4 tys. biletów powrotnych. Od czwartku 2 marca o 12,5 tys. bezpłatnych podróży mogą starać się obywatele Singapuru, od 3 marca — Filipińczycy, dla których zostało przyznanych najwięcej w tej puli, bo 20,4 tys. przelotów, za nimi Indonezyjczycy (11,51 tys.) i Malezyjczycy (7 tys.), Wietnamczycy (8,8 tys.) i Kambodżańczycy (2,39 tys.).

Czytaj więcej

Trudny powrót do normalnego latania

Razem z Cathayem ruszą z akcją Hong Kong Airlines, które rozdadzą na razie nieokreśloną liczbę przelotów obywatelom Tajlandii, Filipn i Wietnamczykom. Greater Bay Airlines obdaruje w maju Tajwańczyków i Koreańczyków. HK Express dołączy do kampanii w kwietniu, ale na razie nie ujawnia ani dat, ani krajów, w których zamierza przeprowadzić swoją akcję.

Z bezpłatnych przelotów, ale dopiero w lipcu, będą mogli skorzystać także obywatele Chin na stałe zamieszkali w Hongkongu. Dla nich zarezerwowano 80 tys. podróży.

Jak można zdobyć taki bilet? Oczywiście trzeba być obywatelem kraju objętego promocją. W przypadku Cathaya konieczne jest zarejestrowanie się na stronie, udzielenie odpowiedzi na trzy pytania, a bilety są przyznawane na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” oczywiście wśród osób, które prawidłowo rozwiązały quiz. Ostatecznie kto poleci do Hongkongu za darmo zostanie ujawnione na stronie przewoźnika 3 kwietnia, a dana osoba otrzyma oddzielnie mail potwierdzający z kolejnymi instrukcjami.

Przy tym osoby biorące udział w loterii muszą mieć ukończonych 18 lat i dla jednego pasażera przysługuje jeden bilet na podróż powrotną. Musi on jeszcze opłacić podatki, opłatę paliwową i lotniskową. Nie można takiego biletu przekazać innej osobie, wymienić jej na gotówkę, ani dopłacić za podróż wyższą klasą niż wylosowana. Nie przysługują za takie przeloty mile nagrodowe ani statusowe z programu lojalnościowego. Podobne zasady obowiązują w HK Airlines.

Bilety z tej promocji nie są ważne bezterminowo. Trzeba je zarejestrować i wyznaczyć termin podróży w ciągu miesiąca. Potem jest 9 miesięcy na odbycie podróży. Ograniczenia są także w czasie pobytu w Hongkongu. Taka podróż nie może być krótsza, niż dwa dni, ale i nie dłuższa, niż 7 dni. Jeśli ktoś postanowi zmienić termin podróży, to będzie musiał dopłacić 1,2 tys. dolarów hongkońskich, czyli równowartość 150 dol.

Dlaczego Hongkong to robi? Bo po trzech latach restrykcji enklawa znów otworzyła się na świat. Ale robi to znacznie wolniej, niż konkurujący z nią Singapur. Polityka zamknięcia spowodowała trzyletnią recesję, a PKB w 2022 roku zmniejszył się o 3,5 proc.

Loteria biletowa jest elementem kampanii promocyjnej Hello Hong Kong, która ma stworzyć wizerunek miasta jako przyjaznego turystom i biznesowi. Bilety, jakie są rozdawane w promocji zostały wykupione przez Airport Authority Hongkong w ramach wartego 2 mld HKD pakietu pomocowego dla lokalnych linii lotniczych.

Transport
Przeloty nad Rosją. Niebezpieczna przygoda pasażerów Air India
Transport
Pierwszy czysty statek wycieczkowy. Norweska firma zapowiada rewolucję na morzu
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście
Transport
Linie lotnicze coraz częściej narzekają na agresję pasażerów
Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski