Port Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję Portu Centralnego

Ogłoszony został przetarg na wykonanie koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego w Porcie Morskim w Gdańsku. Planuje się przeznaczyć kilkaset hektarów terenu Zatoki Gdańskiej pod nowe, uniwersalne terminale. Pierwsze mogą być gotowe w 2024 roku.

Publikacja: 30.12.2017 08:44

Port Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję Portu Centralnego

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Budowa Portu Centralnego wg. Strategii Rozwoju Portu Gdańsk do 2027 r. jest priorytetowym zadaniem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG), które uzyskało akceptację rządu.

„Zarówno liczba obsługiwanych pasażerów jak i wielkość przeładowanych towarów w Porcie Gdańsk systematycznie rośnie, a sam Port ma szansę stać się podmiotem wiodącym na Morzu Bałtyckim" – argumentuje w rozmowie z PAP wiceprezes ds. infrastruktury ZMPG, Marcin Osowski. Szacuje, że za dziesięć lat port może obsługiwać przeładunki o wielkości rzędu stu milionów ton rocznie. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku port obsłużył ponad 32 mln ton towarów.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii
Transport
Donald Trump nie da pieniędzy na szybką kolej w Kalifornii
Transport
Konflikt Indii z Pakistanem. Mnóstwo lotów odwołanych bądź wydłużonych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem