Embraer poinformował o osiągnięciu w II kwartale zysku netto 2123,8 mln reali (40,5 mln dolarów), pierwszego od I kwartału 2018, dzięki częściowemu odrodzeniu się podróży. Rok temu ponosił stratę 1,071 mld reali i z trudem dokonywał restrukturyzacji, aby uporać się ze skutkami pandemii i z fiaskiem kupna za 4 mld dolarów działu samolotów cywilnych przez Boeinga.

Drugi kwartał 2020 roku był szczególnie niszczycielski dla producentów samolotów, bo linie lotnicze odraczały zamówienia i odbiór maszyn, dział samolotów regionalnych Embraera przestał praktycznie handlować. Teraz wygląda na to, że sytuacja poprawiła się.

Dyrektor finansowy Antonio Carlos Garcia poinformował analityków na telekonferencji, że firma z Sao José dos Campos wypracuje lepsze wyniki w przyszłym roku, był też dużym optymistą, że uda się jej znaleźć partnera do prac nad nowym samolotem turbośmigłowym. Brazylijczycy szukają już partnera do prac projektowych nad maszyną, która ma konkurować z ATR, dominującym na rynku światowym z modelami na 50-70 miejsc. Embraer sądził, że będzie współpracować z Boeingiem, ale nic nie wyszło z tego związku.

Szef działu sprzedaży, Arjan Meijer poinformował na Twitterze, że nowy turboprop będzie mieć silniki zamontowane w tyle kadłuba, co będzie dużym odstępstwem od tradycyjnych silników na skrzydłach. Nie dodał, kto dostarczy silniki. Dotąd robił to Pratt & Whitney, ale GE Aviation pracuje nad konkurencyjnym modelem — pisze Reuter. Samoloty turbośmigłowe są skuteczniejsze na krótkich trasach i szczególnie atrakcyjne finansowo w czasie drożejącej ropy naftowej i paliw.

Embraer zawiesił prognozowanie swych wyników na początku pandemii, teraz podał, że spodziewa się dostarczenia w tym roku 45-50 samolotów regionalnych i 90-95 dyspozycyjnych. Obroty wzrosły w II kwartale ponad dwukrotnie do 5,922 mld dolarów, a w całym roku wyniosą 4-4,5 mld, marża zysku operacyjnego EBITDA powinna wynieść 8,5-9,5 proc. Firma zużyje do 150 mln dolarów z rezerw gotówki, ale na koniec roku powinna osiągnąć równowagę w przepływie wolnej gotówki.