"Sąd skonfiskował 13 samolotów rosyjskiego przewoźnika lotniczego, które służyły do transportu pasażerów z/do zamkniętego przez Ukrainę punktu kontrolnego Symferopol-Avia, który znajduje się na czasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krym" – poinformowała w czwartek służba prasowa ukraińskiej prokuratury krymskiej, cytowana przez RIA Nowosti.

Wiadomo, że rosyjskie linie lotnicze obsługują regularne loty na terytorium Krymu z naruszeniem ukraińskich zasad wjazdu na półwysep.

„Loty zagranicznych, głównie rosyjskich linii lotniczych na czasowo okupowane terytorium Autonomicznej Republiki Krym, są przez Ukrainę uznawane za naruszenie prawa międzynarodowego; działania podważające suwerenność Ukrainy, a także naruszenie ukraińskiego ustawodawstwa. Pociąga to za sobą odpowiedzialność karną przewoźników lotniczych, operatorów i kapitanów statków powietrznych" – wyjaśnia ukraińska prokuratura.

Według Kijowa na zajęty przez Rosję półwysep regularnie lata co najmniej 37 rosyjskich linii lotniczych. Wcześniej, w ramach tej samej sprawy karnej, sąd ukraiński aresztował 211 samolotów rosyjskich przewoźników.