Sukhoi Business Jet (SBJ) nie jest niczym innym, jak przebudowanym Superjetem-100, który miał podbić świat, ale po paru nieudanych próbach operacyjnych w zagranicznych liniach lotniczych ostatecznie lata jedynie z rosyjskich baz i jest eksploatowany wyłącznie przez przewoźników z tego kraju.

SBJ ma konkurować z Boeing Business Jet (BBJ), Airbus Corporate Jet (ACJ), Global 7500,G650, Falconem 8X i Lineage 1000. Na razie zdecydowanie konkuruje ceną, bo cena katalogowa wersji podstawowej, to 39 mln dolarów, podczas gdy za BBJ, czy ACJ trzeba zapłacić 90 mln. Rosjanie także sprzedają droższe wersje, na przykład z luksusową łazienką z prysznicem, czy też z dodatkowym zbiornikiem na paliwo. Oczywiście można tam jeszcze zainstalować SATCOM, WiFi czy IPTV.

Czytaj także: Rosyjski samolot dla vipów za pół ceny

Przedstawiciele Suchoja zapewniają, że nie tylko cena jest przewagą rosyjskiej maszyny. Jej wnętrze jest obszerniejsze w porównaniu z odpowiednikami z zachodniej konkurencji, a kabina jest skutecznie wyciszona, na pokładzie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, apartament VIPa, który nią podróżuje, a dla osób towarzyszących są bardzo wygodne fotele. W egzemplarzu, który został pokazany podczas salonu na honorowym miejscu przy najwygodniejszym hotelu postawiono bogato oprawione zdjęcie Władimira Putina. Obok leżał album ze zdjęciami z Krymu.

Business Jet Suchoja może być skonfigurowany w 7 wersjach, maksymalnie jednak bierze na pokład nie więcej, jak 16 pasażerów, które mogą korzystać z trzech toalet. Wszystko zostało wykończone przez włoskich projektantów. Ale można też wybrać inną opcję. Wymiary kabiny: długość 20,42 metra i szerokość 3,24 metra, wysokość 2,12 metra. Środkowa część kabiny ma tak ustawione fotele, że może być wykorzystana jako sala konferencyjna.