Po tragedii w Genui z 14 sierpnia 2018, w której zginęły 43 osoby, a 600 zostało bez dachu nad głową, operatorowi autostrady i wiaduktu Morandi, firmie Atlantia kontrolowanej przez rodzinę Benettonów grozi odebranie przez rząd krajowej licencji na autostrady. Rząd obarczył firmę odpowiedzialnością za tragedię, bo nie dbała należycie o stan techniczny starego wiaduktu i zapowiedział odebranie jej licencji, z której firma osiąga 58 proc. obrotów.
Osoby związane ze sprawą powiedziały, że Altantia może poprawić swe stosunki z rządem, dołączając do konsorcjum firm zajmujących się ratowaniem narodowego przewoźnika, na czym bardzo zależy władzom w Rzymie, więc mogłyby w formie odwdzięczenia się zrezygnować z odebrania jej tej licencji. Atlantia wyśmiała publicznie taki pomysł, ale informatorzy Reutera twierdzą, że jest gotowa do niego, gdyby Rzym dał sygnał. Rząd nie zrobił jeszcze tego, ale pewien polityk twierdzi, że może to zrobić, jeśli uzna Atlantę za kluczowy element uratowania Alitalii.
Sama firma zarządzająca też głównym lotniskiem Alitalii w Rzymie zaprzeczyła, by prowadziła rozmowy o dołączeniu do konsorcjum ratunkowego, stwierdziła, że ma pełne ręce roboty ze skomplikowanymi wyzwaniami biznesowymi, także z losem licencji na autostrady. Osoba znająca sposób rozumowania linii lotniczej stwierdziła, że linia oczekuje dołączenia Atlantii do grona ratowników jeszcze w tym miesiącu.
Inny potencjalny inwestor w Alitalii, państwowe koleje Ferrovie dello Stato (FS), który miał wstępne rozmowy z Atlantią, również uważa, że grupa należąca do Benettonów może uznać atrakcyjność dołączenia do konsorcjum. — Drzwi dla Atlantii nie zostały zamknięte. Teraz do rządu należy przejęcie inicjatywy w tych rozmowach — stwierdziła inna osoba znająca Alitalię.
Włoski przewoźnik, będący od 2017 r. pod zarządem komisarycznym musi do końca kwietnia znaleźć inwestorów, gotowych zasilić go finansowo, aby był w stanie spłacić do końca czerwca kredyt pomostowy 900 mln euro udzielony przez rząd. Według dziennika „Il Sole 24 Ore", jest też możliwość przesunięcia terminu spłaty.