Estonia robi interesy z Uber

Mała Estonia jeszcze raz pokazuje światu jak to trzeba robić. Zamiast walczyć z amerykańskim gigantem taksówkowym Uber, Estonia proponuje wspólny biznes.

Publikacja: 29.03.2016 17:54

Estonia robi interesy z Uber

Foto: Bloomberg

W Estonii od dawna kroczą własną drogą, a gospodarka tylko na tym zyskuje. Tallin to jedyna stolica w Unii, z darmową komunikacją miejską dla mieszkańców. Kiedy Polacy, Litwini i inne kraje szukali u siebie gazu łupkowego, największa estońska firma energetyczna Eesti Energia kupiła 100 proc. amerykańskiej firmy Oil Shale Exploration Company, zajmującej się wykorzystaniem łupków do celów energetycznych. Eesti Energia został właścicielem 3,1 mln ton amerykańskiego łupka zawierających ok. 2,1 mld baryłek oleju łupkowego. W ten sposób Estończycy produkują w stanie Utah olej łupkowego na bazie złóż kupionej firmy.

W 2008 r w Tallinie usadowiło się natowskie Centrum Doskonalenia Obrony przed Atakami Cybernetycznymi. W 2011 r Estonia wywalczyła sobie w Unii przeniesienie do Tallina unijnej agencji IT zapewniającej m.in sprawne funkcjonowanie systemu Schengen. Głównym konkurentem była Francja, do tej pory była centrum unijnej informatyki.

Teraz przyszedł czas na nietypowe podejście do amerykańskiego start upu Uber.

- Wszędzie w świecie widzimy jak aktywnie pojawiają się nowe gałęzie gospodarki. Państwo nie może być hamulcem dla technologicznych innowacji. Współpraca z Uber wytycza drogę, którą powinniśmy iść - mówił Taavi Ryjvas, 37-letni premier Estonii, podczas spotkania z szefami Uber w USA. Ci nie pozostawali dłużni:

- Estonia ma najbardziej innowacyjne na świecie platformy cyfrowego kontaktu z instytucjami państwowymi. A to, że właśnie Estonia wzięła na siebie rolę lidera wsparcia gospodarki dystrybucyjnej, to kolejny przykład, że dostrzegacie możliwości tej nowej gałęzi gospodarki - podkreślił David Plouffe członek zarządu Uber odpowiedzialny za strategię koncernu, podał portal Delfi.

Estończycy zaproponowali Uber swoje usługi finansowe i fiskalne i zostały one przyjęte. Urząd Celny oraz estońska izba skarbowa razem z Uber będą udostępniać osobom fizycznym współpracującym na całym świecie z Uber, możliwość automatycznego deklarowania dochodów zarabianych poprzez usługi swiadczone tej taksówkowej firmie.

Estończycy stworzą specjalną platformę cyfrową, gdzie kierowcy z całego świata będą składać deklaracje ze swoimi danymi i wielkością dochodów z działalności, a następnie trafią one do kraju, gdzie z fiskusem rozlicza się kierowca.

Obecnie Uber pracuje w 68 krajach; nie we wszystkich tego typu rozliczenia są dziś możliwe. Strona estońska podkreśla, że strony pracują wspólnie nad stworzeniem rozwiązania umożliwiającego korzystanie z platformy jak największej liczbie krajów.

W notowaniu minionego roku 141 najbardziej innowacyjnych gospodarek świata przygotowywanym co roku przez prestiżowe instytucje: Johnson Cornell University, szkołę biznesu INSEAD oraz WIPO (World Intellectual Properety Organization) mała Estonia była na 23 pozycji według wskaźnika innowacyjności Global Innovation Index. Dla porównania Polska znalazła się na 46 pozycji.

Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne