Tag:

Archeologia

Bałtyk pełen wraków. Historia odkryć w monografiach

Prace archeologiczne z reguły kończą się odkryciem zabytkowego obiektu, wydobyciem go w całości bądź częściowo z ziemi czy spod wody; następnie, po opracowaniu laboratoryjnym, w czasopiśmie naukowym ukazuje się artykuł prezentujący odkrycie. Niekiedy media w tonie mniej lub bardziej sensacyjnym ledwie wspominają o tym wydarzeniu. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku postępuje inaczej.

Od kiedy ludzie się całują? Nowe ustalenia naukowców obalają dotychczasowe teorie na ten temat

Pocałunek jako sposób na wyrażenie uczucia funkcjonuje w świecie ludzi od co najmniej czterech i pół tysiąca lat – a być może nawet jeszcze dłużej. Para archeologów odkryła najstarsze znane nauce dowody, które potwierdzają istnienie zwyczaju całowania się.

Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich

Od wtorku odwiedzający Muzea Kapitolińskie w Rzymie mogą podziwiać rekonstrukcję Kolosa Konstantyna opartą na kilku znanych pozostałych fragmentach oryginalnego posągu z IV wieku naszej ery.

Bohaterowie naszej wyobraźni

Liczne znaleziska archeologiczne wskazują, że wikingowie bez wątpienia byli wśród nas. Ale czy to znaczy, że my – współcześni Polacy – pochodzimy od wikingów, którzy zasymilowali się językowo z kulturą słowiańską?

Elon Musk pomoże odczytać starożytne zwoje ze zniszczonego przez wulkan miasta

Miliarder, założyciel Tesli i SpaceX, pomoże w sfinansowaniu projektu, w którym sztuczna inteligencja odczytuje zapiski z zeskanowanych zwojów z rzymskiego miasta Herkulanum zniszczonego podczas erupcji Wezuwiusza.

„Piramidy są święte, nikt ich nie tknie” - Egipt cofa drastyczny pomysł renowacji

Kontrowersyjny plan pokrycia jednej z egipskich piramid w Gizie okładziną granitową prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Z dwóch powodów - charakteru skał i międzynarodowego prawa dotyczącego renowacji zabytków archeologicznych.

Archeologiczna symfonia na bas, chór i orkiestrę

Odkrycia w Banganarti zainteresowały znawców muzyki sakralnej i hymnografii bizantyjskiej. W Polsce te wielkopostne hymny zapisane po grecku na ścianach świątyni nad środkowym Nilem zafascynowały wybitnego kompozytora – prof. Pawła Łukaszewskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, znakomitego znawcę muzyki sakralnej.

Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"

Egipscy i japońscy archeolodzy rozpoczęli realizację gigantycznego projektu, mającego na celu przywrócenie najmniejszej z trzech słynnych piramid w Gizie stanu z czasu, gdy została zbudowana ponad 4000 lat temu.

Drugie życie wraków

Rozwijająca się od kilku tysięcy lat cywilizacja nieumyślnie, ale jednak zaśmieca przyrodę. Ruiny budowli, techniczne odpady produkcyjne, spustoszenia we florze i faunie powodowane hodowlą i uprawami... Listę tę można uszczegółowić, a wówczas stanie się nieprzyjemnie długa.

We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie

Włoskie Ministerstwo Kultury podało w sobotę, że w słynnym mieście Paestum (grecka Posejdonia) na południe od Neapolu odkryto dwie nowe świątynie doryckie.