Beata Szydło, która zabrała głos w debacie, przekonywała, że w Polsce panuje pełna demokracja, a sądy są niezawisłe.

Według byłej premier sędziowie mogą protestować i nikt nie wysyła przeciwko nim sił porządkowych, ale reformy sądownictwa są w Polsce konieczne.

- Polski wymiar sprawiedliwości w jest reliktem komunizmu w demokratycznym państwie - przekonywała Szydło.

Czytaj także: Niepublikowanie wyroków TK - HFPC publikuje dokumenty ze śledztwa

Na jej wystąpienie zareagował Radosław Sikorski, europoseł KO. Przypomniał, że to właśnie Beata Szydło, pełniąc jeszcze funkcję premier, zdecydowała o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Beata Szydło zareagowała na te słowa gwałtownie, zarzucając Sikorskiemu, że jest kłamcą i nie jest godny, by zasiadać w Europarlamencie.

- Przeciwko mnie nie toczy się żadne postępowanie - mówiła podniesionym głosem.

Podczas debaty ostro wypowiedziała się też Beata Kempa, zarzucając europarlamentarzystom z innych państw, że nie przeczytali ze zrozumieniem ani jednej ustawy reformującej polskie sądy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Kiedy przyjedzie pani do Polski, pani Jourova  i porozmawia z osobami poszkodowanymi przez sądy - mówiła Kempa do czeskiej komisarz, dodając, że takich poszkodowanych są tysiące. Argumentowała, że sama też jest poszkodowana przez polski wymiar sprawiedliwości, bo podpalono jej biuro poselskie, "a oprawca wciąż chodzi po wolności" - mówiła Kempa.

Parlament Europejski debatuje dziś o praworządności w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Przedmiotem debaty jest ustawa "kagańcowa", jak ją nazywa opozycja, która wprowadza represje wobec polskich sędziów, m.in. za kwestionowanie kompetencji innych sędziów.