Znajomy ministra Szumowskiego oszukał resort?

Prokuratura zbada transakcję zakupu przez resort zdrowia wadliwych masek od zakopiańskiej firmy.

Aktualizacja: 13.05.2020 09:47 Publikacja: 12.05.2020 18:46

Szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Łukasz Szumowski

Szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Łukasz Szumowski

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Ministerstwo Zdrowia zakupiło za pośrednictwem firmy Kaja z Zakopanego 100 tys. masek FFP2 oraz 20 tys. maseczek chirurgicznych. Zapłaciło 4,86 mln zł, a więc po 39 zł plus VAT. Mimo certyfikatów, które przedstawił sprzedający, testy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wykazały, że sprzęt jest bezużyteczny. 

Kulisy sprawy opisała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Ujawniła, że za założoną 30 marca firmą Kaja stoi Łukasz G. (firma jest na jego żonę Katarzynę), znajomy instruktor narciarski braci Marcina i Łukasza Szumowskich. Według gazety G. z propozycją sprzedaży maseczek skierował się do brata ministra – Marcina Szumowskiego, współwłaściciela firmy z branży biotechnologicznej, tworzącej nowe leki  – świadczą o tym SMS-y, których treść opublikowano. W rozmowach nie brał udziału minister.

Firma żony Łukasza G. złożyła oficjalną propozycję w resorcie, a ten kupił deficytowy towar (odpowiadał za to wiceminister Janusz Cieszyński). Załącznikiem do oferty był certyfikat potwierdzający jakość sprzętu. Kiedy 5 maja przyszły negatywne wyniki z CIOP, Cieszyński wezwał Łukasza G. i zażądał zwrotu pieniędzy lub dostarczenia towaru zgodnego z umową. Na razie ponad 38 tys. maseczek leży w magazynach.

Zapytaliśmy ministerstwo, czy środki kupowane w innych firmach też bywały bezużyteczne. Z odpowiedzi wynika, że umowa z Kają to ewenement.

„Ministerstwo Zdrowia kupuje maski dla medyków głównie od firmy 3M, które w badaniach CIOP spełniają wyższy standard niż deklarowany w dokumentach. Jedyna partia zakwestionowanego w badaniach sprzętu to sprzęt zakupiony od p. Łukasza G., od którego Ministerstwo Zdrowia dochodzi roszczeń. Obecnie prawnicy MZ przygotowują dalsze kroki postępowania i prawdopodobnie dojdzie do złożenia zgłoszenia do prokuratury” – odpisał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu.

Łukasz G. nie odbierał od nas telefonu. Bez odpowiedzi nasze pytania pozostawiła także właścicielka firmy – Katarzyna G.

Także CBA nie odpowiedziało na nasze pytania, czy zajmuje się sprawą tej transakcji. Przyjrzą się jej za to śledczy. – Prokuratura wystąpiła do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o informacje dotyczące wprowadzenia w błąd Ministerstwa Zdrowia co do jakości sprzedanych mu środków ochronnych, w tym maseczek – poinformowała nas Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Minister zdrowia zapewnia, że jego znajomość Łukasza G. nie miała żadnego wpływu na transakcję.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459