Nowe obostrzenia uniemożliwiłyby modlitwę w synagogach setkom tysięcy Żydów - napisał w liście z rezygnacją minister budownictwa Ja'akow Litzman z ultraortodoksyjnej koalicji Zjednoczony Judaizm Tory. Jom Kippur, czyli Dzień Pojednania, rozpoczyna się o zachodzie słońca w niedzielę 27 września.

Dymisja ministra nastąpiła w chwili, gdy gabinet Beniamina Netanjahu prowadzi debatę na temat ponownego wprowadzenia ograniczeń w Izraelu, w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Obostrzenia miałyby być wprowadzone w piątek, w przeddzień żydowskiego Nowego Roku. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na niedzielę wieczór.

Netanjahu powiedział, że „żałuje” decyzji Litzmana, ale mimo to ją szanuje. - Musimy iść dalej i podjąć niezbędne decyzje w tej epoce koronawirusa i to właśnie będziemy robić na tym spotkaniu - powiedział swoim ministrom.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażenia koronawirusem w czwartek przekroczyła 4 tys., po raz pierwszy od początku pandemii. W ostatnich dniach dzienny wzrost liczby przypadków wynosił 3 tys.

Liczba zakażeń rośnie odkąd Izrael złagodził w maju najpoważniejsze obostrzenia, nałożone w połowie marca. Udokumentowano, że szczególnie ortodoksyjne społeczności organizują masowe zgromadzenia, w tym modlitwy i wesela, z naruszeniem wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

Do tej pory w nieco ponad 9-milionowym Izraelu odnotowano nieco ponad 150 tys. przypadków zakażeń i 1103 zgony.