- Zgodnie z rekomendacją lekarzy sanitarnych, uwzględniając jesienny wzrost infekcji i wzrost wykrytych zachorowań na COVID-19, podjąłem decyzję o przedłużeniu ferii jesiennych - powiedział mer Moskwy Siergiej Sobianin, apelując jednocześnie, aby dzieci spędzały ten czas w domach. Podkreślił, że istotne jest, aby nie jeździły dla zabawy transportem miejskim oraz nie spędzały czasu w centrach handlowych. - Obecnie znaczna część chorych, często bezobjawowych, to dzieci - podkreślił Sobianin. - Po powrocie do domu z łatwością przenoszą wirusa na dorosłych i starszych członków rodziny, którzy są znacznie bardziej narażeni - dodał. Mer Moskwy zaapelował też do mieszkańców w starszym wieku, aby nie wychodzili z domów bez istotnej potrzeby.

Pracę na dwa tygodnie zawieszą nie tylko szkoły, ale również placówki kształcenia dodatkowego. W zwykłym trybie będą pracować natomiast przedszkola.

Z poniedziałkowych danych wynika, że w ciągu doby w Moskwie odnotowano 2217 zakażeń koronawirusem. Jeszcze 21 września dobowy przyrost wynosił około 915 przypadków.

Agencja Reutera informowała w ubiegłym tygodniu, że moskiewskie szpitale zostały poinstruowane, aby zwolnić setki łóżek dla pacjentów z COVID-19. Kreml informował wówczas, że mimo rosnącej liczby nowych przypadków nie planuje wprowadzić surowych ograniczeń związanych z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rosja zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń.