Sąd, który zajął się tą sprawą na własną rękę, bez żadnego wniosku, zwrócił się do rządów stanów New Delhi, Gujarat, Maharasztra i Asam o wyjaśnienia dotyczące postępowania z pacjentami oraz o wskazanie kroków, które zostały podjęte celem poprawy sytuacji epidemicznej.

Sędziowie są szczególnie zaniepokojeni sytuacją New Delhi, gdzie notuje się największą liczbą zakażeń i zgonów, spowodowanych Covid-19 w poniedziałek odpowiednio 6746 i 121 zgonów.

Zachodni stan Gudżarat również został skrytykowany przez sąd, który zainteresował się tym, dlaczego administracja zezwoliła na pochody i wydarzenia polityczne w ostatnich tygodniach. W stanie tym również odnotowano wzrost liczby zakażeń, co zmusiło w końcu władze do wprowadzenia godziny policyjnej w miastach takich jak Ahmedabad, Rajkot, Surat i Vadodara. Łącznie żyje w nich kilkanaście milionów ludzi.

Według danych ogólnokrajowych, w ciągu ostatniej doby w Indiach zanotowano 44 059 przypadków zakażeń koronawirusem i 551 zgonów. Indie są obecnie drugim krajem na świecie najbardziej dotkniętym pandemią, po Stanach Zjednoczonych.