- Uważam, że powinniśmy się niepokoić - mówi prof. Penny Moore z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA, jedna z autorek badania.

- W oparciu o dane (zebrane przez) Penny (można powiedzieć, że) jest bardzo prawdopodobne, iż szczepionka będzie mniej skuteczna (wobec nowego wariantu), ale na ile mniej skuteczna - tego nie wiemy - mówi David Montefiori, cytowany przez CNN wirusolog z Duke University Medical Center.

Montefiori przyznaje, że wyniki badania zespołu prof. Penny Moore po raz pierwszy stawiają pod poważnym znakiem zapytania to czy wcześniejsze zakażenie albo szczepionka będą chronić przed nowym wariantem koronawirusa.

- Po raz pierwszy jestem zaniepokojony tym, ze wariant może częściowo uniknąć odpowiedzi układu odpornościowego i częściowo wymknąć się szczepionce - mówi.

Zarówno prof. Moore, jak i Montefiori podkreślają, że ludzie nadal powinni się szczepić - ponieważ szczepionka skutecznie chroni przed innymi wariantami koronawriusa i zapewnia pewną ochronę przeciwko wariantowi z RPA.

Wyniki badania zespołu prof. Penny Moore czekają na recenzję naukową i publikację w jednym z magazynów medycznych.

Michael Osterholm, epidemiolog z Uniwersytetu Minnesoty obawia się, że w ciągu następnych "sześciu do 12 tygodni sytuacja epidemiczna na świecie zmieni się w sposób, jakiego dotychczas nie widziano". - I to jest naprawdę wyzwanie, z którego większość ludzi nie zdaje sobie jeszcze sprawy - dodaje.

Prof. Moore i jej koledzy w ramach swoich badań pobrali krew od 44 osób, które przeszły COVID-19 zanim w RPA odkryto nowy wariant koronawriusa.

W przypadku ok. połowy uczestników badania przeciwciała w ich krwi nie były w stanie poradzić sobie z nowym wariantem koronawirusa. - To był nokaut - powiedziała Moore. - Wyniki były przerażające - dodała.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Badanie wykazało też, że lepiej z nowym wariantem koronawirusa radzą sobie osoby, które przeszły ostry COVID-19 - a więc poziom przeciwciał w ich krwi jest wysoki.

Prof. Moore podkreśla, że wyniki takie uzyskano w warunkach laboratoryjnych i dodaje, że obecnie potrzebne są badania, które wykażą czy osoby, które przeszły COVID-19, mogą zakazić się nowym wariantem koronawirusa.

Obecnie zespół prof. Moore pobiera próbki krwi od osób zaszczepionych, aby sprawdzić czy przeciwciała w ich krwi poradzą sobie z nowym wariantem.