Lockdown w Grecji wprowadzono na początku listopada. Władze tłumaczyły decyzję wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnim czasie w kraju odnotowano spadek liczby nowych infekcji.

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej władze złagodziły część obostrzeń. Otwarte zostały przedszkola i szkoły podstawowe, a także sklepy i salony fryzjerskie.

Czytaj także: W Polsce ruszają badania zmienności koronawirusa SARS-CoV-2

Teraz ogłoszono, że od 1 lutego także szkoły średnie będą mogły wrócić do nauczania tradycyjnego. - Uczniowie będą mogli wrócić do szkół - powiedziała minister edukacji Niki Kerameos dodając, że podjęcie takiej decyzji rekomendowała "komisja ekspertów".

Zasiadająca w doradzającej rządowi komisji Vana Papaevangelou z Uniwersytetu Ateńskiego przekazała, że liczba nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach ustabilizowała się, a liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii spadła do 44 proc.

- Miesiąc po świętach Bożego Narodzenia możemy powiedzieć, że nie wystąpiła fala epidemii, której się obawialiśmy. Rekomendacja komisji, by otworzyć szkoły średnie zapadła jednogłośnie - mówiła Papaevangelou.

Czytaj także: Medykom podano sól fizjologiczną zamiast szczepionki przeciw COVID-19

Pozostałe ograniczenia, dotyczące głównie funkcjonowania restauracji, barów, kawiarni i teatrów zostały utrzymane i będą obowiązywać w Grecji co najmniej przez tydzień.

W piątek greckie władze przekazały, że w kraju odnotowano 585 nowych przypadków SARS-CoV-2 i śmierć 28 zakażonych osób.