- Powiedziałam, że kiedy nadejdzie moja kolej, zaszczepię się, również AstraZeneką - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Możliwość, że zostanę zaszczepiona, jest bliska - dodała.

Przed konferencją niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) wydała nowe zalecenie w sprawie stosowania szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca. Zarekomendowano, by szczepionki te podawać tylko osobom powyżej 60. roku życia.

NIEMIECKIE LANDY OGRANICZAJĄ STOSOWANIE

We wtorek władze Berlina, Monachium, Brandenburgii i największego kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii podjęły decyzję o tymczasowym wstrzymaniu szczepień dla młodszych osób.

Decyzje zostały podjęte po doniesieniach o występowaniu zakrzepów krwi u pacjentów, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca. Skłoniło to kanclerz Angelę Merkel do zwołania pilnego spotkania w tej sprawie.

Instytut Paula Ehrlicha poinformował, że w sumie 31 takich zakrzepów krwi zostało zgłoszonych do 29 marca z około 2,7 milionów dawek AstraZeneca, które zostały podane w całych Niemczech do tej pory. Dziewięć z tych osób zmarło i wszystkie przypadki, z wyjątkiem dwóch, dotyczyły kobiet w wieku od 20 do 63 lat.

KANADA REAGUJE NA DONIESIENIA Z EUROPY

W poniedziałek Kanada zawiesiła stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób poniżej 55. roku życia, powołując się na nowe, niepokojące dane z Europy.

Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.

Przez pewien czas szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca były wstrzymane m.in. w Niemczech.