Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia będą w stanie w pełni zaszczepić ponad 55 proc. swoich populacji do końca czerwca - podaje Bloomberg, cytując prognozy zawarte w notatce wykonawczej Komisji Europejskiej. Mają potwierdzać to szacunki dotyczące dostaw szczepionek, które kraje UE spodziewają się otrzymać w drugim kwartale.

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ??licząca niemal 450 milionów mieszkańców Wspólnota, ma otrzymać do końca czerwca około 360 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Nie wliczono w to około 100 mln wcześniej wysłanych dawek. Zdaniem ekspertów wystarczyłoby to, aby osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie co najmniej 70 proc. dorosłej populacji UE do lata.

W okresie od kwietnia do czerwca UE spodziewa się otrzymać  55 milionów dawek szczepionki jednodawkowej, opracowanej przez firmę Johnson & Johnson i kolejne 300 milionów szczepionek dwudawkowych firm BioNTech-Pfizer, AstraZeneca oraz Moderna.

Nie jest pewne, czy preparaty zostaną dostarczone zgodnie z harmonogramem. W pierwszym kwartale UE otrzymała około połowy spodziewanych dawek, ze względu na to, że AstraZeneca dokonała wówczas poważnych cięć w swoich dostawach. Nowe szacunki uwzględniają jednak ewentualny spadek dostaw szczepionek tej firmy w drugim kwartale.

Choć UE koordynowała zakup szczepionek, nie ma wpływu na programy szczepień, które realizowane są przez konkretne kraje UE.

Jak zaznaczono, wszystko zależy od dostaw, ale także od programów szczepień, które były utrudnione między innymi ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki AstraZeneca.