To odpowiedź Watykanu na rozczarowanie środowisk żydowskich zmianami wprowadzonymi w tekście modlitwy przez Benedykta XVI w lutym.Papież ubiegłego lata zniósł niemal wszystkie ograniczenia dotyczące odprawiania mszy łacińskiej, w której liturgii wielkopiątkowej była modlitwa za „zaślepiony lud, aby został wybawiony z ciemności”. Na skutek żydowskich protestów papież ją zmienił.

Do Watykanu przybyła w zeszłym miesiącu delegacja z Jerozolimy, by przedstawić swoje zastrzeżenia. Po rozmowach kardynał Walter Kasper stojący na czele Komisji ds. Kontaktów z Judaizmem zapowiedział oświadczenie, które „wszystko wyjaśni”.

Piątkowy komunikat wyjaśnia, że zarzuty strony żydowskiej to nieporozumienie, bo w stosunkach z Żydami Kościół niezmiennie od ponad 40 lat opiera się na dokumentach soborowych.Równocześnie to znak, że Kościół w tej kwestii na dalsze ustępstwa nie pójdzie. Kard. Kasper powiedział: „Zmieniając tę modlitwę, papież chciał podkreślić, że Jezus Chrystus jest zbawicielem wszystkich ludzi, także Żydów”. Jego zdaniem tej zasadniczej różnicy między obu religiami ukrywać nie można.