Jest to pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w powojennej historii Republiki Czeskiej.

Za wnioskiem opowiedziało się 101 posłów, przeciwko było 96. Do obalenia gabinetu konieczne było co najmniej 101 głosów w liczącej 200 parlamentarzystów izbie.

- Zachowam się ściśle według wymogów konstytucji - zadeklarował Topolanek. Oznacza to, że złoży swą rezygnację na ręce prezydenta Vaclava Klausa.

Upadek czeskiego rządu może osłabić czeskie przewodnictwo Unii Europejskiej - oświadczył Mirek Topolanek. - Uważam, że może to wywołać komplikacje dla naszego potencjału negocjacyjnego. Partnerzy w Europie przyzwyczaili się twardo z nami negocjować. W tym sensie może się zdarzyć, że nasza pozycja ulegnie osłabieniu - powiedział.

Zaznaczył też, że byłby za zorganizowaniem latem bieżącego roku przedterminowych wyborów, o ile nie uda się stworzyć nowego rządu.

O wyniku głosowania, który do samego końca był niejasny, zadecydowała postawa tak zwanych buntowników - czworga z pięciu byłych posłów koalicji, którzy tym razem odmówili poparcia rządowi. Byli to posłowie Jan Schwippel, który opuścili klub Obywatelskiej Partii Demokratycznej premiera Topolanka, poseł tej partii, były minister finansów Vladimir Tlusty, oraz posłanki Viera Jakubkova i Olga Zubova, które zostały wykluczone z Partii Zielonych.

Była to już piąta próba podjęta przez Lewicową opozycja parlamentarna.

Były premier, a obecnie przywódca socjaldemokratów (CSSD) Jirzi Paroubek, otwierając debatę nad wotum nieufności nazwał ekipę Mirka Topolanka "eurozawstydzającą". Dlaczego? Bo nie jest w stanie, jako rząd państwa przewodzącego UE, doprowadzić do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Paroubek zaznaczył, że po odejściu rządu Topolanka Czeska Partia Socjaldemokratyczna rozpocznie negocjację w prezydentem Vaclavem Klausem ws. powołania rządu fachowców, "rządu walki z kryzysem".

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Według Paroubka, reakcją władz na potęgujące się wyzwania obecnego kryzysu jest wyłącznie bierność, a kraj pogrąża się w chaosie.

Obecna koalicja, której trzonem jest kierowana przez Topolanka Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), przetrwała już cztery podejmowane przez Izbę Poselską próby zdymisjonowania rządu.

[ramka]CSSD oraz wspierająca ją w niektórych akcjach politycznych Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM) mają w 200-osobowej Izbie Poselskiej łącznie 97 mandatów. Ponieważ wotum nieufności wymaga bezwzględnej większości co najmniej 101 głosów, jego uchwalenie musiałoby poprzeć co najmniej czterech posłów niezależnych lub dysydentów z koalicji rządowej.[/ramka]