Książę Filip po tym, jak w sierpniu 2017 roku zrezygnował z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej w związku ze swoim stanem zdrowia, w ostatnim czasie bardzo rzadko pojawia się publicznie. Obecnie wraz z królową Elżbietą II przebywa w Zamku Windsor.

"Chciałby wyrazić uznanie dla niezbędnej i pilnej pracy wykonywanej przez tak wielu walczących z pandemią, przez przedstawicieli ochrony zdrowia i świata nauki, na uniwersytetach i w instytucjach badawczych, zjednoczonych w pracy mającej ochronić nas przed COVID-19" - czytamy w oświadczeniu księcia.

"W imieniu tych z nas, którzy pozostają bezpieczni w domach, chciałbym także podziękować wszystkim pracownikom, którzy gwarantują to, że infrastruktura w naszym codziennym życiu trwa; pracownicy i ochotnicy pracujący przy produkcji żywności, tym, którzy sprawiają iż usługi pocztowe i kurierskie są realizowane i tym, którzy sprawiają, że nasze śmieci nadal są odbierane" - dodał książę.

Wcześniej z piątym w czasie, w którym zasiada na tronie Wielkiej Brytanii, orędziem do narodu wystąpiła królowa Elżbieta II (rządzi Wielką Brytanią od 68 lat).

Najstarszy syn Elżbiety II i księcia Filipa, brytyjski następca tronu książę Karol przeszedł COVID-19, podobnie jak premier kraju Boris Johnson.