Irlandzki minister sprawiedliwości otrzymał raport opracowany przez specjalną komisję kierowaną przez sędzinę Yvonne Murphy i przekazał go prokuratorowi generalnemu. Od 1940 roku księża molestowali seksualnie 400 – 450 dzieci.

– Chodzi o 46 księży z archidiecezji dublińskiej, w tym 19 biskupów i czterech arcybiskupów. To ogromny problem dla Kościoła katolickiego – powiedział „Rz” zajmujący się tematyką religijną w dzienniku „The Irish Times” Patsy McGarry. – Z tej liczby 11 już zostało skazanych, a dalszych czterech jest ogólnie znanych z imienia i nazwiska. Problemem jest więc pozostała piętnastka. Nie wiadomo, czy ich nazwiska zostaną opublikowane – dodał.

To prokurator generalny oceni, czy raport moż jakkolwiek wpłynąć na trwające właśnie procesy sądowe lub śledztwa. Jeśli uzna, że tak, minister sprawiedliwości musi poprosić Sąd Najwyższy o radę.

– Chodzi przede wszystkim o trzy trwające właśnie sprawy – dowodzi McGarry.

W biurze prasowym archidiecezji dublińskiej powiedziano nam, że nie mogą skomentować raportu, bo nie został jeszcze opublikowany.

To kolejny ciężki cios dla irlandzkiego Kościoła. W maju opublikowano raport dotyczący maltretowania dzieci przez księży i zakonnice. Rządowa Komisja ds. Przemocy wobec Dzieci zbadała 200 sierocińców, szpitali, szkół oraz zakładów poprawczych i schronisk prowadzonych przez Kościół od 1936 r. Zbadała też los ponad 30 tysięcy dzieci, które przebywały w tych instytucjach. „Cechą tych instytucji było fizyczne i psychiczne znęcanie się, a także zaniedbywanie dzieci” – stwierdzono. Wszędzie panował terror i rygor, dzieci bito i poniżano, nawet gwałcono. Raport podkreślił, że hierarchowie Kościoła przymykali na te praktyki oczy. W maju kardynał Sean Brady, stojący na czele Kościoła katolickiego w Irlandii, wyraził „głębokie ubolewanie i wstyd”. – Zwierzchnik archidiecezji dublińskiej abp. Diarmuid Martin już od Bożego Narodzenia starał się przygotować wiernych na publikację raportu – mówił McGarry. W czerwcu delegacja Konferencji Episkopatu Irlandii gościła w Watykanie i jak pisał „Il Giornale” – usłyszała ultimatum od papieża Benedykta XVI, który polecił im ustalenie prawdy o maltretowaniu i seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez księży.

Sprawa irlandzka to kolejna afera dotycząca pedofilii księży. Najbardziej głośna miała miejsce w USA – tam swoje skargi wobec ponad 4 tys. księży zgłosiło ponad 10 tys. osób. Ostatecznie skazano 252 księży, w tym 100 na kary więzienia. W Australii wysunięto ponad 100 oskarżeń wobec księży. Kłopoty ma też Kościół w Wielkiej Brytanii, a na 15 lat więzienia skazany został ksiądz w Argentynie.