[b]Obejrzyj [link=http://www.rp.pl/artykul/374413.html" "target=_blank]rozmowę wideo (po angielsku)[/link][/b]
[b]Panie ministrze, miło nam powitać pana w Polsce. Dziękuję za umożliwienie mi zadania Panu kilku pytań. Zacznijmy od pozycji Australii w świecie. Pana kraj jest położony dokładnie po drugiej stronie kuli ziemskiej, w stosunku do Europy. Znacznie bliżej mu do azjatyckich potęg. Jak to wygląda z geopolitycznego punktu widzenia? Czy Australia wciąż jest państwem zachodnim?[/b]
Jesteśmy państwem w rejonie Azji i Pacyfiku, ale chcemy odgrywać ważną rolę w globalnej polityce. Dlatego Australia, jak się u nas mówi nie pilnuje tylko własnego ogródka, ale poszukuje kolejnych pól i obszarów na świecie, włącznie z Europą na których mogłaby zaznaczyć swoją obecność. W zeszłym roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy Australią a Unią Europejską. Moja wizyta w Sztokholmie ma być elementem sprawdzianu jak ono działa. Ale przybyłem też do Polski nie tylko ze względu na długoletnie przyjazne stosunki pomiędzy Polską a Australią, ale również ze względu na to, że Polska od niedawna jest członkiem Unii Europejskiej. Nasze stosunki nie są zatem jedynie dwustronne, ale są także częścią Unii Europejskiej. Australia ma w Polsce sprzymierzeńca w Unii Europejskiej, co jest korzystne zarówno dla Australii, jak światowych i międzynarodowych kontaktów.
[b]Czy oznacza, że Australia jest częścią zachodniej społeczności, wspólnoty? [/b]
Społeczeństwo Australii jest dzisiaj różnorodne i multikulturowe. Współczesne kontakty pomiędzy Polską a Australią rozpoczęły się po drugiej wojnie światowej, w ramach programu masowych migracji do Australii, przybyło wówczas wielu Polaków. Od tego czasu program migracyjny objął wszystkie kraje i wszystkie kontynenty. Nie tylko Europę, ale i Azję, Afrykę, Amerykę Południową, czy Łacińską. Staliśmy się więc społeczeństwem różnorodnym i multikulturowym. Staliśmy się też jednym z krajów wysokorozwiniętych. Jesteśmy członkiem G20 z 15 co do wielkości gospodarką na świecie. Ze względu na historię jesteśmy postrzegani jako kraj brytyjski, zachodni, albo europejski. My, jako jako rozwinięty kraj mamy na uwadze także region Azji i Pacyfiku. Zdaniem rządu, Australia powinna rozwijać stosunki z krajami na całym świecie i połączyć się ze społecznością międzynarodową. Obecny rząd ma bardzo ekspansywny pogląd na nasza role w świecie.