Włoski Zakład Ubezpieczeń Społecznych (INPS) poinformował, że wpłynęło ponad 4,7 mln wniosków o rekompensatę w wysokości 600 euro oraz 7,7 wniosków z tytułu gwarancji płac.

Fundusze te zostały wprowadzone w ramach dekretu z 17 marca. Rząd w ten sposób chce pomóc pracownikom i firmom, "aby nikt nie stracił pracy z powodu kryzysu".

Według badania przeprowadzonego przez INPS i Bank Włoch, 2/3 z odszkodowań zostało wypłacone osobom samozatrudnionym , a 15,4% pracownikom tymczasowym. Średni wiek płatników wynosi 46 lat.

Większość dotacji przekazano mieszkańcom Lombardii, Apulii i Sycylii. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.