Polityk skazany za rzeź chrześcijan

Manoj Pradhan, polityk głównej hinduskiej partii nacjonalistycznej Bharatija Dżanata (BJP), pójdzie na siedem lat do więzienia za udział w masakrze chrześcijan w stanie Orissa.

Publikacja: 30.06.2010 21:05

Skazanie prominentnego deputowanego do regionalnego parlamentu jest postrzegane jako przełom w postępowaniach dotyczących pogromu w 2008 r., w którym zginęło ponad 40 wyznawców Chrystusa, a 50 tysięcy uciekło z domów. Przed kilkoma tygodniami wszystko wskazywało na to, że 30-letni Pradhan uniknie odpowiedzialności. Wytoczono mu w sumie 14 spraw za różne przestępstwa popełnione w czasie pogromu, ze wszystkich wychodził jednak dotychczas obronną ręką.

Został oczyszczony z zarzutów popełnienia sześciu morderstw, ponieważ świadkowie – prawdopodobnie zastraszeni przez bojówkarzy – odmawiali składania zeznań. W ostatnim procesie sześcioletnia chrześcijańska dziewczynka zeznała jednak, że Pradhan uczestniczył w zamordowaniu jej ojca, czego była naocznym świadkiem.

– To wyrok, na który od dawna czekaliśmy. Pozwala odzyskać wiarę w wymiar sprawiedliwości – powiedział uradowany katolicki arcybiskup Raphael Cheenath, cytowany przez portal Christian Today India. Wielu chrześcijan jest jednak niezadowolonych, gdyż Pradhan został skazany nie za morderstwo, ale za „spowodowanie ciężkiego uszczerbku na ciele” oraz „udział w nielegalnym zgromadzeniu”.

Kolejne informacje na temat śledztw w Orissie coraz bardziej obciążają BJP, która w czasie masakry sprawowała władzę w stanie. Duża część aresztowanych sprawców pogromu to członkowie partii bądź związanych z nią organizacji. Ujęty niedawno Pandit Bishimajhi, uważany za głównego prowodyra masakry, był prominentnym działaczem Bharatija Dżanata.

Przestępca, oskarżony m.in. o gwałt na zakonnicy, przez wiele miesięcy po pogromie ukrywał się, korzystając prawdopodobnie z pomocy partyjnych kolegów.

Według hinduskich politologów wydarzenia w Orissie przyczyniły się w dużym stopniu do ogólnokrajowego spadku poparcia dla BJP – partii łączącej nacjonalizm, antykomunizm i obronę tradycyjnych wartości religijnych z liberalizmem ekonomicznym. W wyborach w 2009 r. BJP utraciła 17 miejsc w izbie niższej parlamentu i musiała się pożegnać z marzeniami o odsunięciu od rządów centrolewicy. Bharatija Dżanata sprawowała już władzę w latach 1998 – 2004.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1207
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1206
Świat
Ramesh Viswashkumar, jedyny ocalały pasażer Boeinga 787-8. Media spekulują, jak udało mu się przeżyć
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1205
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1204