Korespondencja z Rzymu
Instruktaż to dekalog leksykalnych przykazań dla piszących o problemach LGBT pt. „Dziesięć błędów środków informacji". Opracował go dziennikarz Claudio Rossi Marcelli. Broszurkę przedstawiono w Rzymie i Mediolanie na sympozjach pt. „Duma i uprzedzenie" zorganizowanych przez Włoskie Biuro Walki z Dyskryminacją Rasową pod patronatem Związku Dziennikarzy.
W instrukcji napisano, że trzeba unikać słów „lesbijka" i „lesbijski", bo to wytwory męskiego szowinizmu, które często używane są w znaczeniu obraźliwym. Należy używać neutralnych płciowo „gej" i „gejowski", ale trzeba uważać, bo na przykład sformułowanie „rodzina gejowska" nieostrożnie rozciąga tę orientację na dzieci takiej familii, co niekoniecznie jest prawdą. W związku z tym Marcelli proponuje „rodzinę homorodzicielską". Najlepiej jednak unikać przymiotników – „rodzina" i basta.
Podobnie mają się sprawy ze „społecznością gejowską", bo termin sugeruje, że chodzi wyłącznie o gejów, niesłusznie wykluczając biseksualistów i transwestytów. Zniknąć powinno również sformułowanie „ikona gejowska", bo przecież osoby cieszące się popularnością i szacunkiem w środowisku LGBT i je wspierające to również heteroseksualiści.
Natomiast w odniesieniu do par gejowskich posiadających dzieci jak ognia trzeba unikać odnoszącego się do aspektu biologicznego słowa „matka" i używać – zdaniem autora opisującego wyłącznie odgrywaną rolę społeczną – terminu „mama", szczególnie gdy rolę tę odgrywa mężczyzna. Dla niezbyt jasnych powodów dekalog odradza nazywanie „narzeczonym" któregokolwiek z członków związku homoseksualnego przed oficjalnym „coming outem", czyli publicznym ogłoszeniem związku. W takiej sytuacji autor doradza „intymny przyjaciel", „najbliższy przyjaciel".