W 2016 roku, gdy wygrał wybory prezydenckie i w 2017 roku, pierwszym roku spędzonym w Białym Domu, Trump miał zapłacić zaledwie 750 dolarów tytułem federalnego podatku dochodowego.

Na niedzielny briefingu w Białym Domu Trump zaprzeczył doniesieniom dziennika twierdząc, że płacił "bardzo dużo" z tytułu federalnych podatków dochodowych.

Trump zapowiedział też, że chce opublikować swoje oświadczenia majątkowe po tym, jak zakończy się ich audyt dokonywany przez urząd podatkowy (IRS), który - jak mówił - "traktuje go źle".

CNN zaznacza jednak, że prezydent nie jest - wbrew słowom Trumpa - zobligowany do tego, by czekać z publikacją oświadczeń majątkowych do zakończenia takiego audytu.

Trump w czasie briefingu odmówił odpowiedzi na pytanie ile dokładnie płacił z tytułu federalnych podatków dochodowych w latach, o których pisze "New York Times".

Publikacja "NYT" pokazuje Trumpa jako biznesmena, który ma kłopoty z utrzymaniem swojego biznesu na powierzchni i notuje miliony dolarów strat nawet w czasie kampanii prezydenckiej, w trakcie której przedstawiał się jako człowiek sukcesu w biznesie.

Dziennik pisze, że Trump wykorzystał 427,4 mln dolarów, które otrzymał za udział w programie "The Apprentice" do finansowania swoich innych przedsięwzięć, głównie klubów golfowych. Trump miał regularnie inwestować w swoje przedsięwzięcia więcej niż wynosiły zyski z nich.

"New York Times" nie publikuje jednak samych oświadczeń majątkowych Trumpa, aby chronić swoje źródła, które "podjęły niezwykłe osobiste ryzyko, aby pomóc w poinformowaniu" o tych oświadczeniach opinię publiczną.

"NYT" nie dysponuje oświadczeniami majątkowymi Trumpa z 2018 i 2019 roku.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły