Profil partii Naprzód Nowa Zelandio (Advance New Zealand) został usunięty z powodu "powtarzającego się naruszania" polityki Facebooka w sprawie dezinformacji na temat koronawirusa SARS-CoV-2 - pisze serwis społecznościowy w oświadczeniu.

"Posiadamy jasną politykę dotyczącą tego typu treści i wdrażamy tę politykę niezależnie od czyjejś pozycji politycznej czy afiliacji partyjnych" - czytamy w oświadczeniu Facebooka.

Partia Naprzód Nowa Zelandio nazwała działania Facebooka "ingerencją w wybory".

- To cyniczny przykład mieszania się w wybory przez amerykański serwis społecznościowy, który nie ma żadnych interesów w realizowaniu takich działań w naszym suwerennym państwie - oświadczył współprzewodniczący ugrupowania, Billy Te Kahika.

Partia Naprzód Nowa Zelandio budzi kontrowersje w związku ze swoim antyszczepionkowym stanowiskiem i apelami o zakończenie reżimu kwarantanny wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Przedstawiciele partii przekonują, że liczba zgonów z powodu COVID-19 "nie różni się od liczby zgonów z powodu grypy sezonowej".

Partia Naprzód Nowa Zelandio uzyskuje w sondażach ok. 1 proc. poparcia.

Sondaże wskazują, że wybory wygra Partia Pracy premier Jacindy Ardern. Ugrupowanie to ma szanse na zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie. Ardern jest chwalona za skuteczne działania w walce z koronawirusem.