Dziennikarze "Koha Ditore" , największego dziennika wydawanego w Kosowie, twierdzą, że mają dowody, iż we wrześniu ubiegłego roku wymienieni urzędnicy kolejny raz zabiegali o odroczenie postępowania. Takie działania miał również potwierdzić portugalski sędzia pracujący dla Eulex, Manuel Soares.

Co ciekawe, w 2011 roku kluczowy świadek w sprawie zbrodni wojennych w Kosowie, mający zeznawać m.in przeciwko wysokiemu urzędnikowi Kosowa, został znaleziony martwy w Niemczech. Agim Zogaj był także świadkiem w sprawie masakry w miejscowości Klecka. Według doniesień mediów, Zogaj zgodził się zeznawać w sprawie właśnie Fatmira Limaja, jednego z dowódców Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK).

Już 4 lata temu Limaj, wraz ze wspomnianymi dziewięcioma innymi podejrzanymi został oskarżony o zbrodnie wojenne przeciwko cywilom i jeńcom, których miał dopuścić się w czerwcu 1999 roku. Został także osadzony w areszcie domowym.

Warto także przypomnieć sprawę prokurator unijnej misji EULEX w Kosowie Marii Bamieh, która oskarżyła trzech innych prokuratorów o branie łapówek od kosowskiego świata przestępczego. Sprawa miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Brytyjka przekonuje jednak, że EULEX odmówiło wszczęcia śledztwa w tej sprawie blokując jej działania.

Pod koniec ubiegłego roku Kosowo było pogrążone w kryzysie politycznym. Dwa największe ugrupowania w parlamencie nie mogły się porozumieć. Mówiono, że kryzys rządowy może być powodem niepowołania w styczniu 2015 roku specjalnego trybunału ds. osądzenia zbrodni Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK).

9 grudnia jednak parlament Kosowa wybrał nowy rząd, na czele którego stanął Isa Mustafa. Wśród jego współpracowników znalazło się trzech przedstawicieli społeczności serbskiej. Co ciekawe, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych został Hashim Thaci, były premier i jeden z politycznych przywódców UCK oskarżanej o liczne akty terrorystyczne. Kierował on także najbrutalniejszym jej oddziałem, tzw. Grupą Drenicką.

O tym, że UE jest gotowa postawić zarzuty co najmniej dziesięciu osobom, wśród których znajdują się również byli dowódcy UCK, poinformował kilka miesięcy temu amerykański prokurator Clint Williamson. Unia powierzyła mu przed trzema laty śledztwo w tej sprawie.